farba termochromowa

Jak działa lakier termoczuły – lakier zmieniający kolor

Lakier samochodowy, który zmienia kolor pod wpływem zmiany temperatur, nazywamy lakierem termoczułym, ciepłoczułym lub termochromowym. Jak działają lakiery, które zmieniają kolor pod wpływem różnic temperatur? Czy mają zastosowanie jedynie w przemyśle motoryzacyjnym? Sprawdźmy!

 

Jak działa farba termochromowa

 

Termochromizm, a więc zdolność do odwracalnej zmiany koloru pod wpływem zmian temperatur, to proces pozwalający na osiągnięcie tego niecodziennego wyglądu powłoki lakierniczej. W zależności od możliwości barwnika w preparacie możemy uzyskać barwy:

– Zimne przy spadku temperatury poniżej zera ( nawet -15°C)

– Ciepłe przy wzrostach temperatury nawet do 250°C

Co ciekawe, najnowsze generacje farb termochromowych pozwalają na niezwykle płynne przejścia barw przez wiele ich stadiów, od głębokiego granatu, przez seledyn, aż po piekielną czerwień. Dzięki temu możemy przemienić nasze pojazdy w istne kameleony mieniące się wieloma barwami.

 

Praktyczne zastosowanie – Nie tylko w motoryzacji

 

Poza zastosowaniem w przemyśle motoryzacyjnym, farby termoczułe to idealne składniki elementów pozwalających na precyzyjne, wizualne określenie temperatury:

– Cieczy

– Otoczenia

– Powierzchni styku z ludzkim ciałem

– Powierzchni styku z delikatnymi tworzywami

Przykładem takich zastosowań mogą być przedmioty użytku domowego takie jak:

– Powłoki czajników

– Termostaty w żelazkach

– Naczynia

– Wskaźniki zużycia baterii

– czujniki temperatury

Gołym okiem widać ogrom zastosowania farb ciepłoczułych. Nie czekaj, sprawdź ich pełny potencjał.

 

Trochę nauki – Rodzaje układów termochromowych

 

Przez układ termochromowy rozumiemy taką budowę struktury powierzchni odbijającej światło, która pozwala na wytworzenie zmian koloru powierzchni pod wpływem zmiany temperatury. Taka budowa struktury może wystąpić w połączeniach:

Hydrożela – Barwnik wskaźnikowy

Leukobarwnik – Wywoływacz – Rozpuszczalnik

Aby uzyskać termochromowe materiały polimerowe, należy wprowadzić odpowiedni rodzaj układu do termoczułych plastików, w procesie mieszania ich z reaktywnymi monomerami.

Aby uniknąć niepożądanych reakcji układu leukobarwnik – wywoływacz – rozpuszczalnik z monomerem, należy przeprowadzić tzw. mikroinkapsulację układu termochromowego. Dokonuje się tego poprzez dyspersję substancji termochromowej w wodzie i modyfikację jej powierzchni melaniną lub żywicą epoksydową.

Podstawowe grupy związków termochromowych:

– spiropirany,

– zasady Shiffa,

– diantrony

Ok koniec teorii. W praktyce efekt farb termochromowych wygląda następująco.

 

 

Wszystkie prawa do filmu należą do: Zaltra MotorZ

 

Szukasz innowacyjnych rozwiązań lakierniczych? Sprawdź ofertę Kuba Lakiery, największego dystrybutora lakierów samochodowych i przemysłowych w Polsce wschodniej. Zapytaj nas o szczegóły i rozpocznij współpracę!

Podziel się tym wpisem!