utwardzanie lakieru

Utwardzacz lakieru – Dlaczego jest tak istotny?

Niezależnie od tego od tego czy lakierowaniu poddajemy samochodów osobowych, ciężarowy, autobus, czy inne przedmioty metalowe i plastikowe, nie obejdzie się bez utwardzaczy. Dlaczego utwardzacz lakieru jest niezbędnym składnikiem mieszanki lakierniczej? Czy da się wytworzyć prawidłową powłokę lakieru bez utwardzacza? Sprawdźmy!

 

Dlaczego utwardzacz jest tak istotny?

 

Co daje utwardzacz do lakieru? Utwardzacze, dodawane w odpowiedniej proporcji do mieszanki lakierniczej, pozwalają nam na kontrolowanie jej twardnienia. Bez obecności utwardzacza w mieszance czeka nas problem z docieraniem lakieru, długością schnięcia oraz wypaczeniami powłoki. Dodatkowo istotne jest zachowanie spójności stosowanych produktów z zaleceniami producenta. Bez odpowiedniej wiedzy nie mieszamy produktów takich jak utwardzacz i baza od różnych producentów.

NewCar Utwardzacz UNI 2:1 5L

 

Charakterystyka produktu – Utwardzacze

 

Za przykład posłużą nam dziś utwardzacze linii New Car od Kubalakiery. Polecamy stosowanie ich w połączeniu z lakierem akrylowym  NewCar dla uzyskania idealnego efektu i wysokiej jakości powłoki. Co więc powinien posiadać dobry utwardzacz do lakieru samochodowego?

Standardowy utwardzacz do lakierów nadaje się zarówno do mieszanek akrylowych jak i bezbarwnych. Typowa proporcja mieszanki bazowej to 2:1, gdzie dwie części stanowi Lakier a jedną utwardzacz. Nie ma znaczenia, czy lakierujemy małe, czy duże powierzchnie.

Uwaga! Zasada proporcji może się różnić w przypadku produktów innych marek. Zawsze czytaj zalecenia producenta przed mieszaniem lakieru z utwardzaczem!

O tym jak przygotować dobrą mieszankę lakierniczą i jakich narzędzi potrzebujemy przeczytacie w naszym poprzednim wpisie. Koniecznie sprawdźcie!

Wysokiej jakości powłokę otrzymujemy już po nałożeniu dwóch warstw. Dzięki utwardzaczom NewCar zyskujemy nie tylko kontrolowane parametry schnięcia ale i wysoki współczynnik odporności na warunki atmosferyczne.

Skoro mówimy już od schnięciu to warto wspomnieć, że utwardzacze NewCar osiągają pyłosuchość już po 40 minutach w temperaturze 20 stopni Celsjusza.

Uwaga! Utwardzacz, przed połączeniem z lakierem, to produkt niezwykle wrażliwy na wilgoć. Prace w pomieszczeniu o wilgotności powyżej 80% nie są dobrym pomysłem. Dodatkowo jest to materiał łatwopalny i dostosowany do przechowywania w temperaturze od 5 do 20 stopni Celsjusza.

Jeżeli więc szukasz wysokiej jakości utwardzaczy lakieru, bez problemu zaopatrzysz się w nie w jednym z punktów firmy Kuba Lakiery. Oferujemy szeroki asortyment środków do lakierowania przemysłowego i samochodowego zarówno w hurcie jak i w detalu. Skontaktuj się z nami.

 

Jak mieszać lakier samochodowy z reduktorem i utwardzaczem?

 

Teraz powiemy co nieco o tym jak stosować utwardzacz do lakieru samochodowego. Nowoczesne farby samochodowe aktywowane są utwardzaczami, aby przyspieszyć schnięcie. Reduktor, lub inaczej rozpuszczalnik, jest dodawany, aby ułatwić przepływ materiału przez pistolet natryskowy. Proces mieszania jest niezwykle istotnym aspektem prac związanych z odnawianiem pojazdów. Dodanie zbyt dużej lub zbyt małej ilości utwardzacza spowoduje zmianę zalecanych czasów utwardzania, a niewłaściwa ilość rozcieńczalnika może powodować powstawanie zacieków, zwisów lub suchych plam w lakierze.

Wytrzyj naczynie do mieszania farb za pomocą czystej szmatki, aby usunąć ślady kurzu i innych obcych zanieczyszczeń. Umieść naczynie do mieszania farb na płaskiej, równej powierzchni. Ustaw drążek do pomiaru farby na wewnętrznej ścianie, tak aby spoczywał w pozycji pionowej.

Dokładnie wymieszać farbę samochodową za pomocą jednorazowego mieszadła, zanim zacznie się mieszanie. Upewnij się, że oddzielne pigmenty mieszają się ze sobą. Sprawdź farbę na pojeździe, aby upewnić się, że kolor jest dokładny.

Zapoznaj się z arkuszem danych technicznych dostarczonym z farbą samochodową, aby ustalić prawidłowy stosunek składników. Pamiętaj, że stosunek mieszania jest zapisywany sekwencyjnie. Na przykład liczby 2: 1: 1 będą dotyczyły dwóch części lakieru samochodowego, 1 części utwardzacza i 1 części reduktora. Sprawdź oznaczenia na sztyfcie do pomiaru farby, aby upewnić się, że dostępne są prawidłowe oznaczenia proporcji.

Określ, ile niezmieszanego materiału jest potrzebne do malowania. Zobacz lewą stronę drążka mieszającego farbę, aby zobaczyć różne pomiary objętości. Należy pamiętać, że każde ponumerowane pionowe oznaczenie stanowi jedną dziesiątą litra lakieru samochodowego. Dodaj farbę do oznaczenia cyfry 1 po lewej stronie sztyftu, jeśli wymagane jest 100 ml niezmieszanej farby. Dodaj do liczby 2, jeśli potrzebujesz 200 ml niezmieszanej farby. Dodaj do dowolnej liczby, która reprezentuje prawidłową objętość materiału potrzebnego do wykonania pracy.

Weź puszkę kompatybilnego utwardzacza i spójrz na oznaczenia na środku sztyftu do pomiaru farby, które reprezentują drugą część proporcji mieszania. Napełnij naczynie do mieszania farb do tego samego numeru na środku sztyftu, jak użyłeś przy dodawaniu niezmieszanej farby. Dodaj do numeru 1, jeśli farba została dodana do numeru 1 po lewej stronie; 2 jeśli farba została dodana do 2 po lewej stronie; lub inny odpowiedni numer, który pasował do oryginalnej ilości farby.

Powtórz proces po prawej stronie sztyftu z kompatybilnym reduktorem, upewniając się, że doniczka jest napełniona do tego samego numeru na sztyfcie do pomiaru farby, aby pasowała do liczby użytej dla niezmieszanej farby i utwardzacza. Pozostawić materiał na kilka sekund w spokoju, a następnie zmieszać razem trzy składniki i dodać zmieszany produkt do pistoletu natryskowego.

 

Kilka odpowiedzi na pytania dotyczące utwardzaczy

 

Przedstawimy kilka odpowiedzi na popularne pytania dotyczące utwardzaczy. Już nie musisz biegać po forach i grupach facebookowych w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania praktyczne.

Q: Utwardzacz do bazy czy lakieru?

A: Pierwszą kwestią często poruszaną na grupach lakierniczych jest: Czy dodawać utwardzacz do bazy czy lakieru właściwego? Odpowiedź jest niestety trudna ponieważ, to zależy. Zarówno w przypadku bazy i lakieru właściwego / bezbarwnego, obecność utwardzacza jest dyktowana przez producenta a to czy i ile utwardzacza dodajemy powinno zawsze być opisane na etykiecie. Niezależnie od tego czy jest to akryl, baza czy lakier bezbarwny zasada jest ta sama. Czytaj informacje producenta!

Q: W jakich proporcjach należy należy zmieszać utwardzacz ze szpachlami?

A: Najpopularniejszą proporcją szpachli do utwardzacza, zalecana przez większość producentów, jest 3% utwardzacza na 97% szpachli.

Q: Jaką datę przydatności ma utwardzacz?

A: Większość utwardzaczy nadaje się do użycia 12 miesięcy od daty produkcji widocznej na opakowaniu. Używanie utwardzacza po terminie ważności może prowadzić do poważnych wad lakierniczych.

Q: Czy mogę stosować produkty lakiernicze jak szpachla czy lakier z utwardzaczem innej marki?

A: Wymienne stosowanie elementów mieszanki lakierniczej nie pochodzących od jednego producenta zawsze jest ryzykowne i może prowadzić do powstania wad lakierniczych. Zawsze zalecamy stosowanie utwardzacza i lakieru bądź szpachli od tego samego producenta. Oczywiście niezwykle doświadczony lakiernik może na bazie składu dobrać inny utwardzacz do mieszanki. Pamiętajmy jednak, że większość produktów renomowanych marek ma opatentowane receptury a ich wpływ na efekt końcowy będzie zależny od tego czy elementy mieszanki są ze sobą kompatybilne.

Nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące cię pytanie? Zostaw swoje pytanie w komentarzu!

 

Podziel się tym wpisem!