odrzdzewiacz

Odrdzewiacz – Co wybrać do usuwania rdzy z auta?

Konserwacja auta to priorytet każdego świadomego posiadacza samochodu. Dziś porozmawiamy o środkach walczących z wrogiem nr.1 elementów metalowych – Rdzą. Czym są odrdzewiacze?  Jaki wybrać najlepiej? Czy cena ma decydujące znaczenie? Na podstawie kolektywnych badań wyłonimy czołowe produkty niszczące ogniwa rdzy w karoserii. Do dzieła!

 

Odrdzewiacz – Czy wszystkie rodzaje oferują to samo?

 

Preparat służący do usuwania rdzy i/lub zabezpieczający powierzchnię metalową przed powstawaniem ognisk korozyjnych – jednym słowem, potocznie odrdzewiacz. Preparaty antykorozyjne dzielimy ze względu na właściwości i skład. Będą to wszelkiej maści kwasy, penetratory oraz substancje wiążące.

Kolejnym kryterium podziału odrdzewiaczy jest ich kategoryzacja pod względem stanu skupienia.

 

Odrdzewiacz w sprayu

 

Najtańsze oraz najpopularniejsze preparaty antykorozyjne. Odrdzewiacz w sprayu BOLL kosztuje niecałe 9 zł, za 400 ml. Przeznaczeniem taki odrdzewiaczy jest ochrona odsłoniętych powierzchni. Takich jak: podwozia, klapa bagażnika, ale również elementy wewnętrzne, jak śruby czy nakrętki.

Stosowanie tego typu preparatu jest niezwykle proste. Spray kierujemy na miejsce, gdzie znajduje się rdza, a następnie nacisnąć spust. W teorii, oprócz samego usuwania rdzy, miejsce oczyszczenia jest pokryte warstwą zabezpieczającą je przed ponowną korozją. W praktyce preparaty tego typu są skuteczne jedynie powierzchniowo. Efekt końcowy tanich preparatów w sprayu przypomina działanie WD-40. Poza powierzchniowym usunięciem rdzy otrzymujemy efekt smarowania. W profesjonalnej naprawie lakierniczej szukamy środków o głębszej penetracji.

 

Odrdzewiacz w płynie

 

W przeciwieństwie do swoich kuzynów w sprayu, odrdzewiacze w płynie nakładamy pędzlami a ich koszt oscyluje w granicy 15 zł za 100 ml. Najpopularniejszym przedstawicielem tego segmentu jest bez wątpienia EPOXY Brunox – neutralizator rdzy.

W zależności od składu, odrdzewiacze w płynie działają po jednej aplikacji lub po kilku warstwach w sporym odstępie czasowym (np.  Brunox). Ten segment posiada niesamowite dysproporcje w skuteczności.  Porównanie efektywności i wygody stosowania EPOXY Brunox i innego konkurencyjnego produktu znajdą państwo poniżej.

materiał wideo pochodzi z kanału: MojGaraz

Odrdzewiacze w płynie, poza związaniem rdzy w niekorodującą warstwę organiczną, posiadają dobre właściwości gruntujące. Zdecydowanie lepszy wybór niż produkty w sprayu.

 

Odrdzewiacz żelowe

 

Plusem tego typu produktów jest ich lepkość, pozwalająca na stosowanie ich w orientacji pionowej, bez obawy na ściekanie. Typowy żeli odrdzewiający to K2 Derusto Total Gel 250 ml za jedyne 7 zł. Kolejną zaletą żeli jest ich wielofunkcyjność. Używane nie tylko do odrdzewiania samochodów, ale również i wszelkich innych powierzchni metalowych, płytek, a nawet armatury sanitarnej, stanowią świetny komponent zestawu domowego majsterkowicza.

Odrdzewiacze żelowe nanosimy na powierzchnię za pomocą wałka lub pędzla, a czas jego działania wynosi kilka minut. Przy nakładaniu preparatu, warto zadbać o wysoką temperaturę otoczenia. Po zakończeniu działania odrdzewiacza, powierzchnię przemywamy i osuszamy.

Niestety, znaczna część produktów żelowych działa na bazie kwasu, co bez wcześniejszego zapoznania się z wytycznymi producenta może prowadzić do uszkodzenia lakieru. Ze względu na bazę kwasową, odrdzewiacze żelowe są niezwykle aktywne. W związku z tym, odrdzewiany element należy dokładnie oczyścić z warstwy wierzchniej ( lakier, gruba warstwa utleniającego się metalu). Czas działania tego typu preparatu wynosi od kilkunastu minut do kilku godzin w zależności od głębokości penetracji rdzy.

 

Który produkt wybrać?

 

To, jaki odrdzewiacz zastosujemy, jest ściśle związane z miejsca wystąpienia ogniska rdzy. W orientacji pionowej stosujemy wyłącznie żel. Spray i płyn będą ściekać powodując małe ogniska rdzy. Przez to konserwacja auta może być nieskuteczna. Spray i płyn doskonale spełni swoje zadanie przy powierzchniach poziomych.

Cena nie decyduje o niczym. Odrdzewiacze każdej z wymienionych kategorii są relatywnie tanie, a jedynym kryterium powinno być miejsce występowania ogniska rdzy. Wybierając produkt warto zapoznać się z opisem producenta i przejrzeć opinie lakierników. W załączonym przez nas materiale możemy jasno stwierdzić, że BRUNOX nie radzi sobie tak dobrze, jak jego bezpośrednia konkurencja.

NEWCAR Podkład bezpośrednio na rdzę 02-256 100ml 1K

Aby nie dopuścić do wystąpienia ognisk rdzy warto sprawdzić ofertę środków ochrony karoserii. Gotowa mieszanka jednoskładnikowa pozwoli skutecznie walczyć z rdzą, smarami, olejami i innymi substancjami chemicznymi. Pamiętajcie, lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Podziel się tym wpisem!