lakier w sprayu

Lakier w sprayu – Poradnik fachowego lakiernika

Sporo wody upłynęło od czasów, kiedy lakier w sprayu był postrzegany jako amatorski półśrodek w lakierowaniu elementów karoserii. Nowoczesne mieszanki lakiernicze zamknięte w formie poręcznego aerozolu stają się coraz popularniejsza alternatywną dla pistoletu lakierniczego. Dziś dowiemy się jak prawidłowo polakierować element za pomocą lakieru w sprayu. Zapraszamy do lektury.

 

Przygotowanie do lakierowania

 

Ok mamy element, który chcemy polakierować, ale zanim zabierzemy się do pracy, musimy zadbać o odpowiednie przygotowanie.

Krok 1 – Sprawdzamy kod lakieru

Kod lakieru w aucie musi zgadzać się z kodem lakieru jaki nałożymy na element. W autach typu Volkswagen lub Audi, kod znajdziemy na wlepce w bagażniku. Inne auta powinny mieć swój kod wybity w książce serwisowej.

Krok 2 – Niezbędne narzędzia

Posiadając kod koloru, możemy zakupić odpowiedni kolor lakieru bazowego. Dodatkowo powinniśmy posiadać:

  • Lakier w sprayu – kolor bazowy KOD:XXXX

Puszka typu pre-fill ze specjalną regulowaną dyszą to nasz najlepszy przyjaciel. Omijajcie proste spraye z główką przypominającą końcówkę dezodorantu. Dobrej jakości kontener lakieru w sprayu umożliwi pracę przypominającą do złudzenia lakierowanie pistoletem.

UWAGA! Lakier w sprayu musisz podgrzać, najlepiej kąpielą wodną w temperaturze około 35 stopni. Zimny lakier gwarantuje niepożądany efekt skórki pomarańczy.

  • Podkład w sprayu – Szary lub Biały

Stosowany podkład celowo wybieramy w kolorze szarym lub białym po to, aby odróżniał się od koloru bazy. Chcemy widzieć czy krycie jest dobre i równomierne, aby ułatwić przyczepność lakieru na całej powierzchni elementu.

  • Lakier w sprayu – Bezbarwny 2K

Lakier 2K to dwukomorowy system lakieru i utwardzacza w jednej puszce. Lakier w sprayu tego typu posiada na spodzie specjalną zawleczkę, pociągnięcie miesza dwa składniki. Tego typu lakiery są niezwykle odporne na wodę, paliwa i inne czynniki chemiczne. Gwarant solidnej powłoki.

  • Wodny papier ścierny – Gradacje 600, 1000, 1500, 2000, 2500

Papiery różnej gradacji używamy w następujących etapach. Podczas lakierowania: 600,1000,1500. Przy końcowym polerowaniu: 2000 i wyżej. Ważne jest, aby pracować na mokrej powierzchni.

  • Kostka do papieru – Twarda

Tego typu zestaw pozwoli nam na profesjonalną naprawę lakierniczą. Ważne jest aby wybierać produkty z wysokiej półki i dokładnie zapoznać się z instrukcją producenta. Błędne zastosowanie każdego z narzędzi doprowadzi do zacieków, otarć i innych wypaczeń lakieru samochodowego.

Krok 3- Przygotowanie powierzchni

Ok zabieramy się do pracy. Pierwszym etapem naszej pracy będzie zmatowienie powierzchnie papierem wodnym o gradacji P600. Po dokładnym zmatowieniu nakładamy 1-2 warstwy podkładu w sprayu. Element odstawiamy na przynajmniej 5 minut, aby osuszyć przygotowaną powierzchnię.

Krok 4 – Baza

Po wyschnięciu podkładu należy go przetrzeć papierem o gradacji P1000. W ten sposób uzyskamy gładką, matową powierzchnię. Zmatowiony element ustawiamy sztywno i płynnym jednostajnym ruchem nakładamy maksymalnie 3 warstwy lakieru bazowego. Lakier w sprayu z odpowiednią dyszą pozwoli nam na równe pokrycie elementu. Nie przesadzaj z ilością warstw z obawy przed zaciekami.

Krok 5 – Lakier bezbarwny

Po wyschnięciu lakieru bazowego pora na klar. Puszkę z lakierem bezbarwnym trzymamy nieco dalej niż w przypadku lakieru bazowego i płynnym ruchem rozprowadzamy 2-3 warstwy klaru. Pierwsza warstwa powinna być bardzo cienka, aby lakier w sprayu „złapał” powierzchnię.

 

Możliwe wypaczenia

 

W zależności od rodzaju stosowanych produktów, warunków w pomieszczeniu gdzie lakierujemy i naszej techniki, możliwe są wypaczenia lakieru. Lakier w sprayu niskiej jakości to częsty powód powstania zacieków  i tak zwanej skórki pomarańczy. Jak naprawić tego typu wypaczenia lakieru?

Skórka pomarańczy

skorka pomaranczy

Link pochodzi ze strony: lakierowanko.info

Powodem pojawienia się efektu skórki pomarańczy na lakierze samochodowym jest niskie ciśnienie puszek z lakierem w sprayu. Tak jak wcześniej wspominaliśmy, puszki należy ogrzać. Wyższa temperatura podnosi ciśnienie w puszce i pozwala uniknąć tego wypaczenia lakieru.

Aby usunąć skórkę pomarańczy, należy zmatowić powierzchnię na twardym klocku za pomocą papieru wodnego. Całość prac prowadzimy na mokro!

Po zmatowieniu powierzchni tak, że nie widać żadnych kropek, przechodzimy do polerowania. Polecamy elektryczną polerkę z białym padem i pastą polerską G3 a do wykończenia G6.

Całość prac powinna skutkować gładką powierzchnią bez skaz.

 

Ocena lakieru w sprayu

 

Technologia idzie do przodu, a wraz z nią rozwija się segment lakierów w sprayu. Czy stanowią one alternatywę do lakierowania pistoletem? Zdecydowanie tak. Czy zastąpią one pistolety lakiernicze? Zdecydowanie nie.

Lakier w sprayu to rozwiązanie wygodne ale nie pozbawione ograniczeń. Lakierowanie pistoletem daje nam więcej opcji. Z kolei puszka jest poręczna i prosta w użyciu. Dalszą analizę i testy pozostawiamy wam. Po sprawdzone i profesjonalne lakiery samochodowe udaj się do firmy Kuba Lakiery. Największego dystrybutora lakierów samochodowych i przemysłowych w Polsce Wschodniej.

Podziel się tym wpisem!