powloka-hydrofobowa

Powłoka hydrofobowa – lakier odporny na ciecz

Chcecie aby wasz lakier samochodowy był odporny nie tylko na wodę ale i inne substancje ciekłe? Wyobraźcie sobie, że błoto nie przykleja się do karoserii a spływa spowrotem na ziemię. Dokładnie tak działa powłoka hydrofobowa – warstwa odpychająca wodę, płyny i brud.

Jak powłoka hydrofobowa odpycha wodę?

Wszystko to dzięki kontowi zwilżenia pomiędzy powierzchnią substancji a płaszczyzną z którą się styka. Im wyższy kąt zwilżenia, tym dana powierzchnia lepiej odpycha wodę. Przy uzyskaniu odpowiednich parametrów możliwe jest odpychanie wody, błota i innych substancji.
kąt wody

Teraz większość z was zadaje sobie pytanie: Ok ale jak duży musi być kąt aby uzyskać efekt odpychania wody? Co oznaczają te wzory i parametry? Oto proste wyjaśnienie:

powłoka hydrofobowa

Auto po świeżym woskowaniu ma kąt zwilżenia równy 90 stopni, aby osiągnąć efekt odpychania wody potrzebujemy uwaga – 180 stopni. Przy tak dużym kącie zwilżenia, woda zamienia się w kulę, która z łatwością ślizga się po krzywiźnie lakieru. Co więcej, powłoka hydrofobowa nie wpływa negatywnie na lakier samochodowy.

Jak powłoka hydrofobowa odpycha wodę?

Poza wspomnianym zastosowaniem, powłoka hydrofobowa to doskonała bariera przed oblodzeniem elementów karoserii. Lód to przecież ciecz formie stałej, kiedy całość cieczy ześlizguje się z lakieru, nie jest możliwe jego oblodzenie.

Mniej cieczy to również mniejsze prawdopodobieństwo korozji, przemakania, czy gromadzenia wilgoci.

Powłoka hydrofobowa jest bezbarwna, a więc nadaje się również idealnie na zabezpieczanie szyb. Wyobraź sobie koniec skrobania szyb zimą. Wycieraczki? Ich użycie spadnie do minimum.

Powłoka ta ma jednak mankamenty. Wszelkiego rodzaju tłuszcze, alkohol oraz detergenty powodują zniszczenie powłoki. Nie ma rozwiązań idealnych ale przy tej ilości zastosowań tego, ochrona lakieru samochodowego powłoką hydrofobową to strzał w dziesiątkę.

Cena i sposób aplikacji

Za puszkę oryginalnego produktu marki NeverWet przyjdzie nam zapłacić około 90 zł w zależności od dostawcy. W tej cenie otrzymamy łatwy w użyciu aerozol o wydajności 0,92 m2.

Jak prawidłowo nałożyć powłokę hydrofobową? Oto prosty poradnik krok po kroku.

Materiał pochodzi z kanału YT

UWAGA! Nie zaleca się nakładania powłoki hydrofobowej na rozgrzaną karoserię.

  1. Powierzchnię czyścimy szamponem oraz glinką
  2. Odtłuszczamy powierzchnię
  3. Spryskujemy powierzchnię produktem hydrofobowym
  4. Rozcieramy preparat ściereczką z mikrofibry

I to wszystko. Po chwili możemy testować nowy, odporny na ciecz lakier. Kubek z wodą i testujemy ?

Pamiętajcie, powłoka hydrofobowa powinna być nakładana na lakier samochodowy w dobrym stanie. Wszelkie rysy powinny być poddane korekcie lakierniczej przed nakładaniem preparatu. Jeżeli szukacie wysokiej jakości lakierów samochodowych, to zapraszamy do zapoznania się z ofertą KubaLakiery.

Podziel się tym wpisem!