devilbiss

Co musisz wiedzieć zanim kupisz pistolet lakierniczy?

Pistolet lakierniczy jest wszechstronnym narzędziem znacznie ułatwiającym pracę lakiernikom. Najczęściej można go znaleźć w warsztacie lakierniczym, ale przydaje się też w innych branżach. Oprócz malowania służą też do nakładania zabezpieczeń antykorozyjnych. Są szeroko stosowane i doceniane w pracy, więc warto dobrze rozeznać się na rynu, zanim wybierze się właściwy pistolet dla siebie.

 

Sposób działania pistoletu lakierniczego

Działanie pistoletów opiera się na właściwościach strumieni cieczy i gazu. Z pomocą powietrza zasysany jest materiał lakierniczy w kierunku dyszy, a jej otwór zamyka iglica. Iglicą steruje się za pomocą języka spustowego w rękojeści, który odpowiada też za sterowanie zaworem powierza. Dzięki temu można kontrolować i zmienić ilość powietrza nie zużywając do tego materiału lakierniczego. Strumień materiału lakierniczego jest sterowany przez głowicę powietrzną, która zajmuje się też atomizacja, czyli rozdrabnianiem lakieru na drobne kropelki. Wraz z upływem czasu i coraz częstszą praktyką nabywa się umiejętności ustawiania odpowiedniego ciśnienia powietrza i lepkości lakieru, które odpowiedzialne są za precyzyjne pokrywanie powierzchni lakierem.

Rodzaje pistoletów lakierniczych

Przed wyborem i zakupem odpowiedniego pistoletu lakierniczego koniecznie trzeba dowiedzieć się, jakie występują rodzaje pistoletów lakierniczych. I tak, ze względu na ciśnienie, dzieli się pistolety na wysoko- i niskociśnieniowe, pistolety lakiernicze niskociśnieniowe z niskim i średnim zużyciem materiał oraz pistolety o zredukowanym ciśnieniu:

HP – wysokociśnieniowe pistolety lakiernicze,
HVLP – niskociśnieniowe,
RP – o zredukowanym ciśnieniu,
LVLP – niskociśnieniowe, ze średnim zużyciem powietrza,
LVLP – niskociśnieniowe, z niskim zużyciem materiału.

Niskociśnieniowe pistolety są wyposażone w dysze cechujące się większą liczbą otworów, co w efekcie powoduje, że ciśnienie spada, a rośnie ilość wydmuchiwanego lakieru. Tu odpowiednia będzie materiał lakierniczy o niskiej lepkości, dzięki któremu osiągniemy cienką i równomierną powłokę lakierniczą. W przypadku pistoletów wysokociśnieniowych plusem jest znacznie krótszy czas malowania. Pozostałe rodzaje pistoletów mają stanowić kompromis – z jednej strony oszczędzać trochę czasu, z drugiej tworzyć cienką powłokę lakieru.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego pistoletu lakierniczego?

Pistolety lakiernicze cechują się także różnym umiejscowieniem zbiornika na lakier – górnym i dolnym. Nie bez znaczenia jest, na jaki się zdecydujemy, gdyż zbiornik górny jest bardziej odpowiedni do malowania szczegółowego i pracy z większą precyzją, podczas gdy zbiornik dolny zwykle ma większą pojemność i jest odpowiedni do lakierowania większych powierzchni. Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest marka pistoletu, oferta danej firmy i późniejsza możliwość serwisowania. W tym miejscu polecić możemy firmę DeVilbiss, która oferuje bardzo szeroki wybór różnego rodzaju pistoletów lakierniczych, jest zaufaną i często wybieraną marką.

Choć wybór najlepszego dla siebie pistoletu lakierniczego nie należy do najłatwiejszych zadań, warto dobrze przygotować się do podjęcia tej decyzji. To rządzenie, które ma służyć na lata i nienagannie się sprawdza.

Podziel się tym wpisem!

Zostaw komentarz