Jakie auto części wymienić przed zimą?

Wizja zbliżającego sezonu zimowego dla wielu kierowców oznacza inwestycje w części samochodowe oraz liczne przeglądy i wymianę płynów eksploatacyjnych. Nic dziwnego, bo to dość trudny okres dla pojazdów. Auto będzie narażone na działanie mrozu, większej wilgoci, śniegu czy soli. Części samochodowe będą zdecydowanie bardziej eksploatowane, a  drugiej strony będziemy liczyć na to, że w trudnej sytuacji auto będzie się trzymać pewnie drogi i nie odmówi nam posłuszeństwa. Zobacz, o czym musisz pamiętać przed sezonem.

Gdzie kupić dobre części samochodowe?

 

Części samochodowe, które wymagają szczególnej uwagi przed zimą to przede wszystkim akumulatory. Jeśli będą zbyt słabe, możemy mieć problemy na przykład z porannym rozruchem na mrozie. Ten problem dotyczy przede wszystkim silników diesla, ponieważ wymagają one większej mocy, by rozpocząć pracę i zdecydowanie wolniej się nagrzewają. W poszukiwaniu odpowiedniego modelu do takich samochodów jak Chevrolet Chrysler czy Lamborghini Lancia warto przejrzeć  katalog części samochodowych. Obecnie na rynku dostępne są bezobsługowe akumulatory, które nie posiadają dostępu do elektrolitu, więc nie uzupełnia się go. Bez problemu w każdym warsztacie samochodowym można sprawdzić, czy te auto części trzeba wymienić na nowe. Tam również kontroli podlegają płyny eksploatacyjne i znajdziemy tysiące części zamiennych, które będą odpowiednie do modeli różnych aut.

Przed sezonem zimowym uważnie trzeba zadbać o akcesoria samochodowe oraz należy skontrolować lub wymienić płyny eksploatacyjne. Chodzi o to, by wytrzymywały one nawet największe mrozy. Przede wszystkim uwagi wymaga płyn chłodniczy. W przypadku jego zamarznięcia może dojść do bardzo poważnej awarii silnika. Warto także zlecić kontrolę płynu hamulcowego. Jest on silnie higroskopijny, a jego szczelność jest niezwykle istotna, ponieważ woda będzie zaburzała skuteczność hamowania. Kontroli może również wymagać olej silnikowy. Koniecznie musi on być dostosowany do warunków zimowych – czyli oznaczony literą „W”. Sam parametr powinien być jak najniższy. W profesjonalnych sklepach można znaleźć części zamienne oraz płyny eksploatacyjne do różnych marek samochodów, więc bez problemu znajdziesz też w naszej ofercie odpowiednie do twojego samochodu. Sklep motoryzacyjny ma duży wybór części, a zamówione produkty dostarcza w najkrótszym możliwym czasie.

 

Zadbaj o swój samochód – Mercedes Benz, Toyotę, Opla

 

Warto także przejrzeć podwozie używanego samochodu i zabezpieczyć wszelkie ślady korozji. W profesjonalnych warsztatach fachowcy korzystają oczywiście z kanału, który daje możliwość dokładnego sprawdzenia stanu karoserii. Być może masz również dostęp do specjalistycznego najazdu. Trzeba sprawdzić elementy nośne, zawieszenie oraz przewody hamulcowe i paliwowe. Można podwozie zabezpieczyć też specjalna powłoką antykorozyjną. Sprawdź również, jak działają świece żarowe. To one stabilizują wolne obroty podczas nagrzewania się silnika, więc jeśli są zużyte, mogą pojawić się problemy z uruchomieniem diesla. Jeśli samochód ma silnik benzynowy, kontroli wymagać będą świece zapłonowe, które inicjują wybuch mieszanki paliwowo-powietrznej. W przypadku zużycia świec mogą być problemy z rozruchem, spadki mocy oraz odczuwalna nierówna praca silnika.

 

Dobre opony na zimę. O czym jeszcze pamiętać?

 

Obowiązkowo przed chłodniejszymi miesiącami należy założyć opony zimowe Bridgestone w miejsce letnich. Pomimo rosnącej popularności modeli całorocznych wielu kierowców w dalszym ciągu dysponuje dwoma kompletami sezonowymi. Warto pamiętać, że opony zimowe 17 muszą mieć minimum 4 mm bieżnika. Tylko wówczas zapewnią tak ważną przyczepność. Zawsze również trzeba wymieniać wszystkie cztery sztuki, bo wówczas mamy gwarancję stabilności jazdy. I nigdy nie zapominaj o tym, by sprawdzać, jaki jest stan koła zapasowego. Guma po wielu latach traci miękkość i właściwości. Konieczne przy tym zadbaj o to, by skontrolowane zostały również klocki hamulcowe i tarcze hamulcowe, a także to, jak działa skrzynia biegów oraz amortyzatory.

Choć akumulatory skupiają uwagę kierowców, to warto pamiętać o tym, że obciążenia, jakim ta część samochodowa jest poddawana, skutecznie niweluje sprawny alternator. Będzie on również odpowiadać także za działanie całego sprzętu elektronicznego, a takiego w aucie jest całkiem sporo. Mowa tu o oświetleniu, radiu, klimatyzacji czy na przykład nawigacji. Jeśli alternator będzie zużyty, to nie ładuje akumulatora, a tym samym możemy się spodziewać problemów z rozruchem silnika.

Koniecznie sprawdź także układ hamulcowy. Jest on zimą narażony na szereg niesprzyjających czynników. Stąd też nowoczesne auta mają różnego rodzaju systemy takie jak ABS czy ESP, które wspomagają pracę i aktywują różne elementy układu. Zawsze jednak sprawdzenia wymagają tarcze hamulcowe oraz klocki hamulcowe. Poza tym warto zadbać o dobry stan hamulców oraz płynu. Nie zapomnij również o hamulcu ręcznym – ten zużyty może popsuć humor szczególnie zimą.

Podziel się tym wpisem!

Zostaw komentarz