lakier bezbarwny

Lakier bezbarwny – cichy obrońca karoserii

Lakier bezbarwny to taki cichy ochroniarz lakieru bazowego. Dzięki niemu, karoseria jest stale chroniona zarówno przed czynnikami mechanicznymi jak i atmosferycznymi. Dziś dowiemy się co szkodzi naszemu lakierowi samochodowemu, oraz czy zawsze musimy nakładać lakier bezbarwny.

 

Co szkodzi naszemu lakierowi? – Florida test

 

Do czynników wpływających na deteriorację lakieru bez wątpienia możemy zaliczyć:

  • Warunki atmosferyczne
  • Czynniki mechaniczne
  • Reakcje chemiczne

W przypadku reakcji chemicznych, niechlubnym królem zostają ptasie odchody…

Klasykiem czynników mechanicznych niszczących lakier są zadrapania i rysy powstałe podczas parkowania lub złej woli innych osób.

Warunki atmosferyczne wpływające negatywnie na lakier samochodowy to skrajne temperatury, promieniowanie UV oraz opady.

Wszystkie wyżej wymienione czynniki występują na Florydzie – miejscu od którego pochodzi nazwa jednego z najtrudniejszych testów dla lakieru samochodowego.

Wspomniany „Florida Test” jest niezwykle wymagający ze względu specyficzne warunki panujące w rejonie Miami na Florydzie. Wytrzymałość lakierów samochodowych jest ciągle testowana przez niezmordowany żar słońca, wysoką wilgotność powietrza i obecność ptactwa z okolic parku narodowego Everglades.

Wielu producentów lakieru testuje właśnie tam swoje nowe powłoki poprzez rozpościeranie ich na panelach pokrytych warstwą lakieru i pozostawianie lakieru na pastwę otoczenia.

W drodze trwania eksperymentu zbierane są dane niezbędne do wytworzenia nowych, bardziej trwałych lakierów samochodowych. Dzięki tego typu badaniom powstają lakiery samochodowe najnowszej generacji.

 

Czy lakier bezbarwny jest wymagany?

 

Oczywiście, większość kolorów tzw. solidowych możemy bez problemu używać w połączeniu z lakierami akrylowymi 2K. Podczas lakierowania farbą akrylową nie musimy stosować dodatkowo lakieru bezbarwnego. Otrzymujemy bowiem powłokę, która posiada zarówno walory ochronne jak i odpowiedni wygląd.

Dlaczego więc stosujemy lakiery bezbarwne? Tak jak wspominaliśmy na początku, lakier bezbarwny stosujemy w przypadku wcześniejszego nakładania lakieru bazowego. Ten proces musimy przeprowadzić „na mokro”, czyli nie po 2-3 latach a od razu podczas lakierowania elementu. W przypadku stosowania lakieru bezbarwnego po wyschnięciu elementu możemy liczyć na sporo niepożądanych efektów takich jak : łuszczenie lakieru lub pęknięcia.

Lakiery akrylowe nie są tak wytrzymałe jak połączenie warstwy lakieru bazowego z lakierem bezbarwnym. Kolejnym mankamentem jest ich niższa odporność na waruki atmosferyczne, w szczególności matowienie wywołane promieniowaniem UV.

Osobom, którym zależy na trwałej i bardziej odpornej karoserii polecamy stosowanie lakieru bezbarwnego.

Lakier bezbarwny VHS Crystal Clear 2:1

Podziel się tym wpisem!

Zostaw komentarz