lakiery-fluorescencyjne

Czym są i jak działają lakiery fluorescencyjne?

Farba fluorescencyjna emituje więcej światła niż otrzymuje. Dzięki takim właściwościom otrzymujemy świetny wygląd lakieru bazowego. Niezależnie od tego, czy auto znajduje się na świetle, czy w półmroku, fluorescencyjny lakier samochodowy zadba o jego widoczność.

Dziś porozmawiamy o kolorach bazowych, które pozwalają autom świecić w ciemnościach. Oto sekret intensywności kolorów lakierów fluorescencyjnych!

 

Jak działają fluorescencyjne lakiery samochodowe?

 

Farby samochodowe nadające blask tam, gdzie jest znikoma ilość światła są oparte na specjalnych pigmentach fluorescencyjnych. Dzięki tym składnikom, lakier samochodowy oddaje więcej światła niż przyjmuje. Proces ten jest możliwy jedynie, kiedy znajduje się jakiekolwiek źródło światła. Bez zewnętrznego źródła światła, promieniowanie fluorescencyjne jest niemożliwe.

Farby i lakiery fluorescencyjne są świetnym rozwiązaniem nie tylko dla miłośników super jaskrawych pojazdów. Są popularnym elementem znaków drogowych i powierzchni odblaskowych mających przykuwać uwagę, odstraszać i informować. Odpowiednio naświetlony przedmiot np. znak drogowy lub kamizelka są w stanie uchronić nas przed niepożądanymi zdarzeniami na drodze.

 

Jak prawidłowo nakładać lakiery fluorescencyjne?

 

W zależności od instrukcji producenta i składu, sposób nakładania lakieru fluorescencyjnego może różnić się między lakierami 1k / 2k.

Jako przykład w dzisiejszym wpisie, posłuży nam lakier bazowy https://kubalakiery.pl/produkt/fluorescencyjny-lakier-bazowy-niebieski-newcar-1l/

Jest to bazowy lakier dwuwarstwowy, który w przeciwieństwie do wielu innych konkurencyjnych lakierów fluorescencyjnych, jest odporny na promieniowanie UV. Zazwyczaj promieniowanie ultrafioletowe powoduje stopniowe wyniszczenie standardowego lakieru fluorescencyjnego. W tym przypadku zastosowanie lakieru bezbarwnego wzmacnia i chroni powłokę, nadając jej dodatkowe właściwości przeciwdziałające promieniowaniu UV.

Proces nakładania lakieru fluorescencyjnego NewCar dzielimy na 3 etapy wykonywane pistoletem lakierniczym. Przed samym procesem nakładania należy odpowiednio przygotować mieszankę i pistolet. Polecamy następujące przygotowania:

– 100 części lakieru akrylowego 50 części rozcieńczalnika FLUOR NewCar

– temp. otoczenia od 15°C do 25°C

– ilość warstw 4

– dysza 1,3

– ciśnienie robocze 2-3 bar

– 10 – 15 minut przy 20°C druga warstwa po uzyskaniu pyłosuchości warstwy poprzedniej

– suchość dotykowa 20min przy 20°C

Jeżeli znamy już parametry mieszania, ustawienia pistoletu i schnięcia to pora do pracy. Zaczynamy od pierwszej warstwy.

1 Warstwa: podkład akrylowy, poliuretanowy lub epoksyd w kolorze białym

Lakiery fluorescencyjne potrzebują nieskazitelnie białego podłoża aby lepiej absorbować światło zewnętrzne. Jakakolwiek skaza spowoduje wypaczenia i miejscowe skazy. Zachowaj szczególną ostrożność i zadbaj o brak ciemniejszych plam na białym podkładzie.

2 Warstwa: kolor fluorescencyjny w czterech warstwach warstwy każda warstwa po odparowaniu międzywarstwami

Po uzyskaniu podkładu nakładamy kilka warstw koloru bazowego RAL. Linia NewCar oferuje fluorescencyjne bazy w takich kolorach jak:

  • RAL 1026 (żółty)
  • RAL 2007 (pomarańczowo żółty)
  • RAL 2005 (pomarańczowy)
  • RAL 3026 (pomarańczowo czerwony)
  • RAL 3024 (czerwony)
  • RAL 6038 (zielony)
  • Różowy
  • Niebieski

3 Warstwa: lakier bezbarwny NewCar VHS cztery warstwy do zabezpieczenia przed promieniami UV

Ostatni etap wzmacnia wytrzymałość i podkreśla kolor naszego lakieru. Dzięki nałożeniu czterech warstw klaru otrzymamy wzmocnioną odporność na promieniowanie UV i nieskazitelny finisz.

 

Trwałość kolorów fluorescencyjnych

 

W celu przedłużenia trwałości kolorów zdecydowanie zalecamy stosowanie naszego lakieru UV (dział LAKIER), który bardzo skutecznie chroni farby przed promieniami słonecznymi. Bez ochrony przed promieniowaniem UV farba fluorescencyjna może bardzo szybko stracić kolor, jeśli zostanie wystawiona bezpośrednio na słońce.

Wskazówki, jak utrzymać intensywność fluorescencji tak długo, jak to możliwe, to głównie nakładanie jak największej liczby warstw fluorescencji, aby uzyskać znaczną grubość.

Pamiętaj o wyborze produktu wysokiej jakości. Powierzchnie fluorescencyjne są dobre tylko wtedy, kiedy ich żywotność jest w stanie sprostać otoczeniu w jakim się znajdują. Nie ryzykuj i wybierz wysokiej jakości lakiery fluorescencyjne marki NewCar.

Podziel się tym wpisem!