Podnośniki samochodowe do warsztatu - jak wybrać?

Czego nie może zabraknąć w warsztacie samochodowym?

Otwarcie warsztatu samochodowego jest opłacalną inwestycją, chociażby z tego względu, że liczba pojazdów na drogach nieustannie rośnie. Jego założenie wiąże się z dosyć dużym wydatkiem. Profesjonalny warsztat musi być wyposażony we wszelkie niezbędne w codziennej pracy sprzęty. Jakie narzędzia do naprawy samochodów są niezbędne mechanikowi?

Podnośniki samochodowe

Kompletując wyposażenie do warsztatu samochodowego, warto zacząć od zakupu wysokiej jakości podnośnika. Różne modele tych sprzętów można znaleźć na https://jptech-maszyny.pl/podnosniki-samochodowe. Urządzenia kolumnowe przydadzą się do podnoszenia pojazdów osobowych oraz dostawczych natomiast czterokolumnowe sprawdzą się do podnoszenia samochodów osobowych i furgonetek. Możemy wybierać wśród podnośników hydraulicznych, nożycowych, płytowych czy ciężarowych. Inną opcją jest zakup produktów niestandardowych. Najlepiej postawić na wysokiej jakości sprzęt, który posłuży nam przez długi czas.

Klucze warsztatowe

Żaden warsztat samochodowy nie może prężnie działać bez kompletu kluczy. To podstawowe narzędzia używane w codziennej pracy mechanika. Dostępnych jest wiele ich rodzajów, w zależności od zastosowania. Mogą one służyć do odkręcania i zakręcania śrub, napraw w układzie rozrządu, układzie hamulcowym, w silniku czy też do wymiany kół w pojeździe. Warto zainwestować więc w:

  • klucze oczkowe – komfortowe w użytkowaniu, dzieli się je na te gięte, otwarte, proste, odsadzone i przegubowe,
  • klucze płaskie – o uniwersalnym zastosowaniu, pozwalają na odkręcanie i przykręcanie śrub o 6-kątnych łbach,
  • klucze nasadowe – wykorzystywane zwłaszcza w przypadku problemów z odkręceniem śruby, mogą mieć różne końcówki,
  • klucze hakowe – polecane do prac specjalistycznych, mają ruchomy górny element, przez co nie trzeba odwodzić klucza.

Wyposażając warsztat samochodowy, dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w zestaw kluczy, najlepiej ze stali chromowanej. Polecany jest też zakup kluczy udarowych, dzięki czemu prace przebiegną jeszcze szybciej.

 

Czego nie może zabraknąć w warsztacie samochodowym? Sprawdź!

 

Szczypce

Kolejnym elementem wyposażenia zakładu powinny być szczypce. Narzędzia te dostępne są w różnych rodzajach. Możemy się spotkać między innymi ze szczypcami długimi, które przydają się do rozginania czy zaginania oraz szczypcami tnącymi (np. przewody). Do rozginania małych części sprawdzą się natomiast tak zwane szczypce bociany. W przypadku tych narzędzi najlepiej zainwestować w cały zestaw o uniwersalnym zastosowaniu.

Śrubokręty, wkrętaki, przedłużki, młotek

Aby naprawić pojazd, mechanik zmuszony jest do odkręcenia wielu różnych elementów, czego nie może zrobić bez śrubokręta oraz pewnych akcesoriów. W dotarciu do trudno dostępnych przestrzeni pomoże mu natomiast przedłużka. W warsztacie samochodowym nie obędzie się także bez młotka. Dzięki niemu odkręcimy nawet bardzo zapieczone części. Mniejszy model sprawdzi się w precyzyjnych czynnościach. W naprawie pojazdów pomocny okazuje się również młotek gumowy, który jest bezpieczny dla poszczególnych elementów. Wysokiej jakości młotek powinien być wytrzymały i wygodny w użytkowaniu.

Narzędzia diagnostyczne

Nie można też zapomnieć o tym, jak ważne w pracy mechanika są narzędzia diagnostyczne. Mowa tutaj między innymi o multimetrach, specjalnych interfejsach diagnostycznych, ciśnieniomierzach, miernikach ciśnienia sprężenia, czy pistoletach do pompowania z manometrem. Ponadto, otwierając taką działalność, przydadzą nam się też ładowarki do akumulatorów oraz akumulatory.

W dobrze wyposażonym warsztacie powinny znajdować się także solidne i funkcjonalne meble warsztatowe, lewarki, kompresory czy też podstawowe elektronarzędzia (wiertarka, szlifierka), wyciągarki elektryczne. Jak widać, otwarcie tego biznesu wiąże się z niemałym wydatkiem. Nie warto jednak oszczędzać na jakości narzędzi i sprzętu, gdyż to od niej zależy to, czy prace będą mogły zostać wykonane szybko i bezproblemowo. Działanie warsztatu obejmuje nie tylko wyposażenie i odpowiednią wiedzę, ale także dostosowanie miejsca pracy do norm BHP. Trzeba więc pamiętać o wyposażeniu zakładu w obowiązkowe środki ochrony, jak stroje robocze.

Podziel się tym wpisem!

Zostaw komentarz