Jakie znaczenie ma czujnik położenia wałka rozrządu?

Czujnik położenia wałka rozrządu to pojęcie znane większości kierowców. Niewielu z nich jednak wie, jakie znaczenie ma ten ważny element. Bez jego prawidłowej pracy niemożliwa byłaby prawidłowa praca całej jednostki napędowej silnika. To właśnie dzięki niemu komputer pokładowy samochodu jest w stanie uzyskać wszystkie informacje niezbędne do optymalizacji ilości dostarczanego paliwa, a także kontroli jazdy. Jak sprawdzić czujnik wałka rozrządu? Jakie są objawy uszkodzonego elementu?

Czym jest czujnik położenia wałka rozrządu?

Czujnik położenia wałka rozrządu jest niewątpliwie jednym z ważniejszych elementów pomiarowych znajdujących się w samochodzie. Do jego głównych zadań należy współpraca z sensorem położenia wału korbowego. Przekazuje on informacje do sterownika dotyczące tego, na jakiej aktualnie pozycji znajduje się wałek rozrządu. To właśnie dzięki niemu komputer pokładowy otrzymuje informacje odnośnie tego, czy jednostka napędowa samochodu jest uruchomiona czy też nie. Przekazywane informacje pozwalają komputerowi na odpowiednie regulowanie dostarczanych dawek paliwa. To jednak nie wszystko. Czujnik przyczynia się też do aktywizacji świec zapłonowych w silnikach benzynowych. W zależności od modelu samochodu, czujnik położenia wałka rozrządu może kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Atrakcyjne ceny elementów znajdziemy na https://sklep.s-auto.pl/czesci-samochodowe/lista-produktow/osprzet-elektryczny-silnika.

Objawy uszkodzonego czujnika położenia wału

Jakie są objawy uszkodzonego czujnika położenia wału? Awaria czujnika wałka rozrządu następuje z reguły na skutek uszkodzeń mechanicznych lub wewnętrznego zwarcia. Możemy rozpoznać ją na podstawie wielu objawów. Najłatwiej jest jednak zwrócić uwagę na pulpit zegarków. Jeżeli czujnik jest niesprawny, komputer pokładowy podświetli pomarańczową kontrolkę check engine. Problemy pojawiają się jednak również z silnikiem.

Podstawowy objaw uszkodzonego czujnika położenia wału to problem z zapłonem samochodu – zarówno uruchomieniem jednostki, jak i przejściem w etap płynnej jazdy. Uszkodzony element bardzo często przekłada się na charakterystyczne szarpanie nadwozia. Co więcej, samochód bardzo często traci wówczas prędkość podczas jazdy, jakby dochodziło do gaśnięcia silnika. Inne objawy to:

  • nadmierne zużycie paliwa,
  • utrata dynamiki,
  • samoczynna blokada skrzyni biegów.

Sprawdź części samochodowe w sklepie S-Auto.

Jak sprawdzić czujnik położenia wału?

Chcąc upewnić się, czy czujnik położenia wału w naszym samochodzie jest uszkodzony, warto wziąć pod uwagę nie tylko objawy, ale i działanie samego czujnika. Jak sprawdzić czujnik położenia wałka rozrządu? W tym celu należy wykonać kilka czynności, które z powodzeniem możemy przeprowadzić samodzielnie. Warto tutaj zaopatrzyć się w omomierz, który pozwoli na zmierzenie oporu elektrycznego. Czasami może okazać się jednak, że omomierz to za mało i konieczne będzie skorzystanie z pomocy oscyloskopu. Ważnych informacji może dostarczyć również sprawdzenie napięcia zasilania pomiędzy sterownikiem silnika a czujnikiem położenia wału.

Nie należy zapominać też o najprostszych czynnościach. Zwróćmy uwagę na okablowanie, czy wszystkie wtyki oraz złącza przewodów, a także sam czujnik podłączone są prawidłowo.

Podziel się tym wpisem!

Zostaw komentarz