nowoczesne-lakiery-samochodowe

Jak powstają nowoczesne lakiery samochodowe?

Pigmenty oraz technologie mieszania i nakładania lakierów idą w parze z rozwojem motoryzacji. Jak powstają powłoki lakierowe najnowszej generacji? Czym różni się nowoczesny lakier samochodowy od swojego poprzednika? Sprawdźmy!

Proces tworzenia nowego lakieru samochodowego – projektowanie

Ile trwa wytworzenie seryjnie produkowanego lakieru samochodowego do Lexusa? Projektowanie profilu koloru i innych parametrów trwa uwaga uwaga – 3 lata!

Dlaczego tak długo? Na pierwszy rzut oka czerń to czerń, więc w czym tkwi cała innowacyjność i długość procesu? Wszystko zaczyna się od planowania pożądanego efektu. Pomimo tego, że według badań Europejczycy wybierają głównie barwy monochromatyczne, biel jednej Ferrari będzie różniła się znacznie od bieli Fiata. Głębia koloru, zmiana koloru w zależności od kąta pod jakim oglądamy lakier samochodowy i przeróżne konfiguracje blasków oraz połysków to parametry jakie mają odróżniać marki od siebie.

Innym aspektem jest dobór koloru lakieru do rodzaju i charakteru auta. Coupe, sedan, sport czy auto rodzinne to kompletnie inne półki lakierów. Małe auto półki ekonomicznej może jedynie pomarzyć o lakierze z najwyższej półki z next-gen refleksem zmieniającym odcień. Po tego typu powłoki warto udać się do specjalistów od lakiernictwa.

Technika mieszania lakieru i testy

Po wybraniu parametrów jakich oczekujemy od lakieru pora na proces technologiczny doboru i mieszania pigmentów. Tutaj zaczyna się prawdziwy taniec technologii ze sztuką. Wybrane pigmenty trafiają do mieszalnika w różnych testowych proporcjach.

Przy doborze proporcji pigmentów posiłkujemy się spektrofotometrem. Niestety, nic nie zastąpi wytrenowanego oka kolorysty i koniec końców stosunek pigmentów musimy dobrać ręcznie. O porównaniu skuteczności spektrofotometru i ludzkiego oka pisaliśmy już wcześniej.

Następnym krokiem jest pobranie próbek i naniesienie ich na aluminiowe blachy aby zbadać właściwości lakieru takie jak:

  • Giętkość
  • Zachowanie na różnych krzywiznach
  • Właściwości odbijania światła
  • Testy przy zmiennym oświetleniu

Po zbadaniu w skali micro czas na testy macro. Próbki o pozytywnym wyniku są powielane w większej ilości i nakładane na pełnowymiarowe elementy karoserii. W ten sposób badany jest faktyczny „efekt końcowy”.

Nowoczesne lakiery samochodowe – źródło inspiracji

Dzisiejsze high endowe lakiery samochodowe to arcydzieła sztuki i technologii kolorystycznej. Nigdy wcześniej nie osiągnięto tylu efektów świetlnych i wariantów kolorystycznych co dziś. Co ciekawe, nieustannie powstają nowe mieszanki oferujące miedzy innymi :

  • Zmiany koloru pod wpływem wilgotności
  • Lakiery odporne na promieniowanie UV
  • Głębie kolorów w których można się utopić etc.

Skąd ciągłe inspiracje? Co jest najczęstszym motorem napędowym przemysłu lakierniczego? Oczywiście przyroda

Obecny trend lakiernictwa czerpie pełnymi garściami z dobroczynnych właściwości skał wulkanicznych. Doskonała łupliwość, odporność na temperaturę i czynniki chemiczne przy jednoczesnym zachowaniu swojej kondycji w czasie, składa się na niemal idealny składnik pigmentu.

Kolejnym przykładem jest Xirallic – pigment wykonany z płytek tlenkowych tlenków glinu pokrytych tlenkiem tytanu, które wykazują silny efekt połyskujący z wyraźnym zachowaniem połyskującym. Po dodaniu do żywicy otrzymujemy perłowy efekt nowej generacji.

Tego typu rozwiązania wypychają z rynku starsze pigmenty metaliczne. Technologia idzie do przodu a wraz z nią rozwija się przemysł lakierniczy i technologia produkcji lakieru samochodowego.

Czy warto dopłacić do lakieru samochodowego nowej generacji? Oczywiście, że tak! Poza niebywałymi dla oka, lakier samochodowy z wyższej półki cechuje się znacznie wyższą wytrzymałością i długowiecznością.

Interesuje cię lakier samochodowy najwyższej jakości? Sprawdź ofertę Kuba Lakiery, największego dystrybutora lakierów samochodowych w Polsce wschodniej!

Podziel się tym wpisem!