lakierowanie betonu

Idealna podłoga powierzchni przemysłowych – Lakierowanie Betonu

Nie chce ci się układać płytek na dużych powierzchniach przemysłowych? Masz problem z utrzymaniem czystości betonowych podłóg? Nie marnuj środków na bezsensowne rozwiązania, Malowanie żywica epoksydową i lakierowanie wierzchnie to idealna metoda zabezpieczania powierzchni betonowych.

 

Płytki? Epoksa, czy Goły beton?

 

Niezależnie od tego, czy prowadzisz warsztat garażowy, przetwórnię czy magazyn towarowy, betonowa podłoga musi zostać prawidłowo zabezpieczona. Dlaczego?

Goły beton to gwarancja problemów z utrzymaniem czystości. Firmy o charakterze spożywczym, warsztaty lakiernicze i inne miejsca wymagające kontrolowanych warunków czystości nie mogą sobie pozwolić na gołą betonową posadzkę. Czy inwestować więc w płytki o wysokiej odporności? Nie!

Podstawowym czynnikiem w zabezpieczeniu podłoża powierzchni przemysłowej jest cena. Nie ukrywamy tego, powierzchnia ceramiczna nie jest tania. Nie ukrywamy też tego, że malowanie żywica epoksydową betonowej posadzki jest niezwykle proste, tanie i efektywne.

1 m2 posadzki pokrytej żywica epoksydową = 45 Zł brutto

 

Co składa się na koszt?

 

Zużycie materiałów w procesie nakładania żywicy epoksydowej z lakierowaniem (ceny brutto):

żywica – zużycie przy 2 krotnym malowaniu 0,4l/m² – ok. 15 zł brutto/m²

lakier bezbarwny  – zużycie ok.0,10-0,18 l/m² – 10 brutto/m²

płatki 1 kg – 85 zł brutto

Zużycie płatków:

– średni zasyp: ok. 30 m2 z 1 kg

– pełny zasyp: ok. 10 m2 z 4-7 kg

Oczywiście pominiecie „gustownych” płatków zbije cenę jeszcze bardziej.

Jak wypada konkurencja w przypadku płytek ceramicznych?

Przed przystąpieniem do montażu płytek konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłóg i ścian, co w przypadku epoksy jest niemal zawsze zbędne.

Pod tym linkiem znajdziecie cennik usług glazurniczych we wszystkich województwach za rok 2017. Jeżeli znajdziecie państwo cenę niższa niż 45 zł/m2 to do dzieła. W przeciwnym razie żywica + lakier bezbarwny w pokryciu powierzchni betonowej pozostają bez konkurencji.

 

Jak prawidłowo przeprowadzić proces lakierowania betonu?

 

Ok, skoro postanowiliśmy pokryć betonowa posadzkę warstw epoksy z lakierem, to zabieramy się do pracy. Nie jest to takie trudne jak w przypadku pracy z płytkami. Jedyne co będzie nam potrzebne to:

– Szpachelka

– Grunt

– Jakaś forma wypełnienia dużych ubytków (zaprawa etc.)

– Zaprawa cienkowarstwowa

– Packa do wygładzania / mieszadełko z wiaderkiem

– Szlifierka

– System żywicy epoksydowej dwuskładnikowy Farba + Żywica

– Wałek

Do roboty. Krok 1.

 

Wyrównanie podłoża

 

Przy pomocą szpachelki zdrapujemy nierówności w postaci gipsów i innych „górek”, sprzątamy pył i nieczystości a całość gruntujemy. W przypadku wystąpienia dużych ubytków w betonie, rozrabiamy zaprawę i wypełniamy dziury.

Uwaga! Nie każda powierzchnia na której pracujemy będzie gładka. Nierówne, stare betony warto dodatkowo położyć zaprawę cienkowarstwową na podłogę i cokoły. Koszt tego typu zabiegu jest niewielki i w znacznym stopniu poprawia efekt końcowy. Po wyschnięciu takiej zaprawy całość szlifujemy i pozbywamy się pyłu.

 

Nakładanie żywicy – Warstwa nr.1

 

Na pierwszy ogień idzie warstwa gruntująca. Co ciekawe, dobre systemy malowania betonu nie wymagają gruntów penetrujących. Wystarczy nam dwuskładnikowy system żywica + farba. Dwa składniki w postaci emulsji epoksydowej i utwardzacza mieszamy w proporcjach podanych przez producenta.

Powstała mieszanka nakładana przy pomocy wałka to bardzo szybki proces. Polecamy dwa wałki z cienkim włosiem, idealne do farb gęstych i zawierających żywice. Zabezpieczamy cokoły taśmą i małym wałkiem nakładamy warstwę farby. Do podłogi użyjemy wałka większego z teleskopem.

Ważna uwaga. Farba z żywica schnie bardzo szybko i powinna być wykorzystana w ciągu kilkunastu godzin. Przygotowujemy więc tylko tyle mieszanki ile wykorzystamy na ten etap prac. Zwlekanie z wykorzystaniem farby do betonu może skutkować stwardnieniem jej w wiaderku.

Wałki myjemy w ciepłej wodzie i czekamy jeden dzień, aż całość wyschnie.

 

Malowanie z posypką dekoracyjną – Warstwa nr. 2

 

Tym razem nie malujemy cokołów! Tak jak poprzednio, wałkiem z teleskopem malujemy podłogę ale tym razem dzielimy podłoże na kilka sektorów. Mniejsze porcje podłoża malowane osobno w odstępach czasowych to patent na dobrą przyczepność płatków i mniejszy bałagan.

Posypkę z płatków nakładamy na mokro z wysokości brzucha rozsypując ją równomiernie. To, że malujemy tylko fragment powierzchni, z wyłączeniem cokołów, pozwoli na przyczepność płatków tylko tam gdzie je chcemy mieć.

Proces powtarzamy do całkowitego pokrycia podłoża, po czym czekamy na wyschniecie podłogi.

 

Lakierowanie – Warstwa wykończeniowa

 

Lakier bezbarwny wraz z utwardzaczem (zależy od systemu) mieszamy w odpowiednich proporcjach. Podłogę odkurzamy i nowymi wałkami nakładamy cienką warstwę lakieru bezbarwnego od krawędzi do środka.

Cokoły malujemy oddzielnie po wyschnięciu podłogi. Granicę nowego podłoża z inna powierzchnią dokładnie oczyszczamy, gruntujemy dla przyczepności i kitujemy tak aby dodatkowo zabezpieczyć niepolakierowany skrawek podłoża przed środkami chemicznymi i wypaczeniami.

 

Efekt piorunujący

 

Nakładanie powierzchni epoksydowej na posadzkę betonową, lub tak zwane lakierowanie betonu to proces szybki, tani i niezwykle skuteczny. Otrzymana warstwa ochronna sprawdza się idealnie w powierzchniach przemysłowych, warsztatach i magazynach. Jej walory estetyczne i wytrzymałość w połączeniu z niezwykle tanim utrzymaniem stawiają ją ponad konkurencją.

Pamiętajmy jednak, że o ile przygotowanie jest tu kluczem do sukcesu i łatwości wykonania prac, o tyle szczególną uwagę należy poświęcić wykończeniu w postaci lakieru bezbarwnego. To on jest pierwsza linią ochronna i nie powinniśmy wybierać tych najtańszych. Systemy lakiernicze Kuba Lakiery, sprawdzają się idealnie w warunkach przemysłowych. Jeżeli szukasz profesjonalnego dystrybutora lakierów przemysłowych skontaktuj się z nami!

Podziel się tym wpisem!