jaki lakier samochodowy wybierają Europejczycy

Jaki lakier samochodowy wybierają Europejczycy?

Kolor samochodowy podkreśla charakter auta i stanowi swoistą „wisienkę na torcie” wyglądu naszego ukochanego samochodu. Jak co roku firma BASF opublikowała zestawienie – Trendy kolorystyczne w przemyśle motoryzacyjnym. Jakie kolory lakieru samochodowego uwielbiają Europejczycy? Sprawdźmy!

Jaki lakier samochodowy króluje na drogach Europy?

Od 2007 roku zdecydowanie widoczny jest wzrost aut pokrytych białym lakierem. Tak, biel jest królem nie tylko w kategorii kolorów achromatycznych ale i generalnie wiedzie prym jako najczęściej wybierany kolor lakieru samochodowego w Europie. Ten kolor stanowi, aż 29% wszystkich powłok lakierowych aut w Europie!

lakiery samochodowe

Pomimo tego, że z roku na rok mamy do dyspozycji nowe techniki kolorystyczne oraz coraz ciekawsze oferty palet, grafik czy innych efektów specjalnych, to aż 80% kolorów stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym stanowią nadal lakiery achromatyczne.

Dla przypomnienia, lakier achromatyczny to taki lakier samochodowy, którego kolor mieści się w spektrum tak zwanych barw niekolorowych. Będą to: biel, czerń oraz wszystkie stopnie szarości.

Co z innymi kolorami lakieru?

Ustaliliśmy, że najpopularniejszym kolorem lakieru samochodowego kategorii lakierów achromatycznych jest biały. Co z pozostałymi barwami?

Czerń goni biel i stanowi 19% wachlarza kolorów karoserii w Europie. No cóż, wiecznie modny czarny sprawdza się nie tylko w garderobie ale i w garażu. Na trzecim miejscu jest kolor szary i jego odcienie -18%.

No dobrze, przejdźmy do bardziej „kolorowych” kolorów. W kategorii kolorów chromatycznych zdecydowanym liderem są błękity. Niebieski kolor lakieru samochodowego to aż 39% segmentu. Na drugim miejscu plasuje się czerwień – 27%.

Europejczycy preferują lakiery jednolite, bez kolorystycznych przejść, bardziej stonowane. Z pośród wszystkich efektów

Efekty specjalne – Połysk, mat czy metaliczność?

Poza samym kolorem lakieru istotny jest też efekt wizualny taki jak: metaliczny połysk, perłowy blask, czy zwykły jednolity gładki kolor.

Pożądane efekty blasku, czy matu otrzymujemy poprzez zastosowanie specjalnych pigmentów. Jakiego typu efekt wizualny jest najchętniej wybierany przez Europejczyków?

Aż 55% wybieranych przez nas lakierów posiada metaliczny połysk. Na drugim miejscu plasuje się płaski jednorodny lakier – 29%. Lakiery perłowe to jedynie 16% rynku. Co ciekawe ten trend utrzymuje się we wszystkich typach samochodów. Zarówno auta subkompaktowe, średnie, duże, sportowe jak i SUVy zdobi w 50% przypadków lakier metaliczny.

Czy rodzaj typ auta ma znaczenie?

Nie, bez względu na typ auta, kolor biały pozostaje zwycięzcą wśród lakierów samochodowych. Europejczycy doceniają prostotę i schludność lakierów achromatycznych niezależnie od typu auta. Brak krzykliwości i umiarkowanie kolory dominują rynek.

Jest to poniekąd dobra wiadomość dla miłośników barwnych aut i wymyślnych grafik. Dominacja bieli stanowi swoiste płótno na którym bez wątpienia będzie można się pochwalić autem mniej stonowanych.

Wszystkim miłośnikom barw, którym na sercu leży jakość wykonania powłoki lakierowej, polecamy zapoznanie się z ofertą profesjonalnego dystrybutora lakierów samochodowych. Niezależnie od koloru, Twoje auto będzie zawsze wyglądało świetnie.

Podziel się tym wpisem!