Jaka jest różnica między lakierem do drewna a bejcą?

Jaka jest różnica między lakierem do drewna a bejcą?

Chociaż różnice między lakierem  do drewna a bejcą są dość subtelne, należy zwrócić uwagę na pewne różnice między nimi. Różnice te pomogą Ci zdecydować, jaki rodzaj produktu zastosować na powierzchni, aby uzyskać najlepsze możliwe wykończenie zewnętrzne.

 

Co to jest bejca?

 

Bejca jest przezroczystym, twardym roztworem, który jest głównie nakładany na drewno, aby uzyskać błyszczące wykończenie, tworząc wokół niego warstwę ochronną. Bejca składa się z żywicy, oleju suszącego i rozcieńczalnika lub rozpuszczalnika. Ponieważ bejce mają bardzo mało własnego koloru, można je również nakładać na meble drewniane, aby zwiększyć połysk drewna. Po naniesieniu bejcy i odczekaniu czasu na wyschnięcie należy przystąpić do wykończenia powierzchni. Najczęściej jest to pokrywanie odpowiednim lakierem.

 

Co to jest lakier do drewna?

 

Lakier jest rodzajem produktu na bazie rozpuszczalnika, który wytwarza się przez rozpuszczanie nitrocelulozy razem z plastyfikatorami i pigmentami w mieszaninie lotnych rozpuszczalników. Lakier zawiera również roztwór szelaku w alkoholu, który tworzy syntetyczną powłokę, powodując, że tworzy ona powierzchnię o wysokim połysku. Nazwa lakieru pochodzi od portugalskiej nazwy „lac”, która jest formą żywicy wyrzucanej z pewnych owadów.

 

Estetyczne różnice między bejcą i lakierem

 

Zarówno bejca, jak i lakier zapewniają lśniące i błyszczące wykończenia powierzchni mebli i elementów wyposażenia. Podczas gdy lakiery mogą być pokryte przezroczystą lub kolorową powłoką, bejce są całkowicie przezroczyste i rzadko są wytwarzane w dowolnym innym kolorze. Do bejcy dodawane są często środki, które dają połysk półmatowy lub satynowy, natomiast lakiery do drewna są dostępne z wieloma różnymi poziomami połysku, od wysokiego połysku do ultra matowego. Pozwala to zdecydować o preferowanym wykończeniu.

 

Różnice w trwałości

 

Podczas gdy zarówno bejca, jak i lakier tworzą twarde i trwałe wykończenia, plastyfikatory wprowadzone do lakieru nadają mu bardziej wytrzymałe wykończenie niż bejca. Niektóre lakiery mogą wytwarzać wyjątkowo twarde wykończenia, które nie tylko pięknie wyglądają po pomalowaniu na stolarce, ale również są wysoce odporne na uszkodzenia, szczególnie przed kwasami, alkaliami, wodą i otarciami. Ponieważ bejca jest mniej trwała, wiele osób decyduje się użyć lakieru niż bejcy do wykończenia projektów stolarskich.

 

Różnice w aplikacji i suszeniu

 

Chociaż proces nanoszenia jest podobny, bejca jest zwykle nanoszona pędzlem, podczas gdy lakier jest zwykle natryskiwany. Jedną z głównych różnic między lakierem i bejcą jest to, że ta ostatnia schnie znacznie szybciej. Bejca ze względu na odparowujące rozpuszczalniki zawsze wysycha na powierzchni znacznie szybciej niż lakier. Ponieważ bejca jest naturalnie bardziej błyszcząca niż lakier, zwykle wystarcza jedna powłoka, a lakier może wymagać kilku warstw.

 

Łatwopalność

 

Po przetworzeniu lakieru rozpuszcza się go w łatwopalnym rozpuszczalniku zawierającym toluen lub octan butylu i ksylen. Aby zminimalizować ryzyko zapłonu, lakier zazwyczaj natryskuje się na powierzchnię wewnątrz kabiny natryskowej, która opróżnia ewentualny overspray. Bejca jest o wiele mniej łatwopalna i zazwyczaj szczotkuje się ją, jak wspomniano wcześniej. Jednym ze sposobów poznania różnicy między bejcą a lakierem jest to, że jeśli produkt jest przygotowany do nakładania pędzlem, jest to zwykle bejca. Jeśli jest formułowany do natryskiwania, zwykle jest to lakier do drewna.

 

Inne zastosowania

 

Zasadniczo zarówno bejca, jak i lakier można nakładać na powierzchnie drewniane, aby uzyskać błyszczące wykończenie. Jednak ze względu na bardzo trwałe właściwości lakieru, jest także dobrym metalowym wykończeniem. W konsekwencji lakier jest często wypiekany na wnętrze puszek po żywności i napojów.

Podziel się tym wpisem!