jak zadbac o auto przed zimia

Jak zadbać o auto przed zimą – 3 niezawodne porady

Każdy kto zostawia swój samochód pod chmurką wie, co niska temperatura i zimowa pogoda są wstanie zrobić z nieprawidłowo przygotowanym autem. Masz dość problemów z odpaleniem auta? Chcesz uniknąć podróży do pracy w aucie zastępczym? Oto kilka niezawodnych sposobów na to jak prawidłowo zadbać o auto przed zimą!

 

Zabezpieczenie karoserii i zewnętrznych części samochodu

 

W okresie zimowym lakier samochodowy jest narażony na uszkodzenia mechaniczne oraz chemiczne. Mróz w połączeniu z solą drogową to niebezpieczna mieszanka mogąca na trwałe zniszczyć powłokę lakieru na Twoim aucie. Aby uniknąć lakierowania wiosną warto już w listopadzie nałożyć na karoserię specjalny wosk do karoserii. Woskowanie lakieru zabezpiecza go przed wilgocią oraz drastycznym spadkiem temperatury. Stanowi on również barierę chroniąca lakier przed solą drogową.

W celu zabezpieczenia zewnętrznych części auta takich jak uszczelki, warto zastosować preparaty sylikonowe zapobiegające zamarzaniu gumowych części samochodu.

Sprawdź naszą ofertę środków ochrony karoserii.

W przypadku szyb, należy pamiętać, że auta wolnostojące na parkingu są dodatkowo narażone na wiatr i mróz. Warto więc zaopatrzyć się w specjalny pokrowiec, który skutecznie eliminuje poranne skrobanie szronu z szyb. UWAGA! Unikamy ortalionowych plandek. Tego typu pokrowce mogą przymarzać do samochodu co sprawi dodatkowe problemy. Wybierając pokrowce kierujmy się jakością. Warto wybrać produkty o kilku warstwach z filcem i bawełną.

 

Kontrola płynów w samochodzie

 

Poza elementami zewnętrznymi auta należy również zatroszczyć się o stan płynów w samochodzie. Jeżeli Twoje auto stoi na zewnątrz i jest bezpośrednio narażone na mróz koniecznie sprawdź:

Płyn do spryskiwaczy – mieszanka płynu do spryskiwaczy oferowana na co dzień w sklepach i na stacjach benzynowych nie jest dostosowana do realiów Polskiej zimy. Przed okresem mrozów warto wymienić płyn na specjalny płyn zimowy, który nie zamarza w ujemnych temperaturach.

Zamarznięty płyn uniemożliwia prawidłowe działanie układu spryskiwania i wpływa negatywnie na widoczność oraz komfort jazdy. Gotowa recepta na zimowe kolizje.

Płyn chłodniczy – odwiedzając warsztat warto sprawdzić temperaturę krzepnięcia płynu w układzie. Standardowo powinna ona wynosić 37 stopni Celsjusza. Niestety z upływem czasu jakość płynu chłodniczego w układzie ulega osłabieniu, co prowadzi do obniżenia tolerancji na niskie temperatury. Chcesz uniknąć pęknięcia chłodnicy? Wymień płyn na nowy przed zimą!

Olej silnikowy –spadek temperatury obniża się w znacznym stopniu lepkość oleju silnikowego(szczególnie w produktach tańszych). Wpływa to bezpośrednio na pogorszenie smarowania w silniku i wszelkiego rodzaju zatarcia. Szukając oleju na zimę wybieraj taki o możliwie najniższym wskaźniku lepkości zimowej.

 

Sprawdzenie stanu akumulatora

 

Każdy kto zimą musiał dzwonić po kogoś z prostownikiem wie, jak ważne jest dobra dbałość o stan akumulatora w okresach mrozu. Akumulator przy niskich temperaturach rzędu -18 stopni potrafi tracić nawet połowę swojej pojemności! Szczególnie podatne na rozładowanie są baterie wyeksploatowane, niedoładowane i przeciążone.

Przed zimą wykonaj prosty test ładowania akumulatora, oraz zmierzyć pobór prądu podczas postoju.

Na sam koniec apelujemy o wymianę opon na zimowe! To jedna z najprostszych czynności. Obowiązkowa przed nadejściem opadów śniegu i oblodzeniem nawierzchni. Pamiętajcie, odpowiedzialny kierowca dba o swoje auto. Nie tylko o jego wygląd ale i sprawność.

 

Podziel się tym wpisem!