Jak zabezpieczyć auto przed solą

Jak zabezpieczyć auto przed solą

Zimowe poranki to nie tylko spotkanie ze skrobaczką i mozolne usuwanie szronu z szyb. To również okres kiedy przyjdzie nam spotkać kolejny nieodłączny element Polskich dróg – piaskarkę.

Właściciele aut, szczególnie tych starszych, nie mają w zwyczaju zabezpieczać się przed szkodliwym działaniem soli drogowej. Karoseria, progi, nadkola i ranty to miejsca w których sól drogowa w parze z niewielkimi ogniskami rdzy tworzą mieszankę wybuchową.

Jak zabezpieczyć auto przed solą i rdzą? Jak i preparat stosować przed zimą, w jej trakcie i po sezonie piaskarek? Sprawdźmy!

 

Lepiej przeciwdziałać niż leczyć – Zabezpieczenie auta przed zimą

 

Osoby przygotowujące się do zimowych warunków drogowych na ostatnią chwilę, powinny w pierwszej kolejności sięgnąć po gumę natryskową. Preparat stosunkowo tani – cena wacha się w granicach 50 złotych – pozwala na trwale zabezpieczyć powierzchnię przed kontaktem z solą i innymi czynnikami korozyjnymi.

Do nałożenia preparatu nie potrzebujemy sprężarki, ani pistoletu lakierniczego. Guma natryskowa sprzedawana jest w formie sprayu, co sprawia, że produkt jest wygodny w użyciu. Oto proces prawidłowego zabezpieczenia elementów auta gumą natryskową:

  1. Myjemy powierzchnię zmywaczem silikonowym lub benzyną ekstrakcyjną i czekamy na całkowite odparowanie środka oczyszczającego.
  2. Maskujemy elementy sąsiadujące przy pomocy folii.
  3. Wykonujemy natrysk próbny, w celu określenia jakości pokrycia elementu oraz oszacowania ilości potrzebnych warstw gumy natryskowej.
  4. Nakładamy 4-5 warstw preparatu. Im więcej warstw nałożymy tym łatwiej będzie usunąć warstwę gumy w przyszłości.
  5. Od razu po malowaniu zdejmujemy taśmę maskującą! Jeżeli pozwolimy gumie zaschnąć na taśmie, to razem ze zrywaną taśmą usuniemy warstwę ochronną gumy.

 

Wydajność gumy natryskowej i kiedy ją usunąć?

 

Guma natryskowa pozwala nam na zabezpieczenie elementu do czasu wiosny. Po zakończeniu sezonu zimowego możemy ją usunąć poprzez delikatne naderwanie krańca warstwy gumy i oderwanie jej z elementu.

Decydując się na tą formę zabezpieczenia elementów auta przed solą, należy pamiętać o wydajności preparatów w sprayu. Jedna puszka nie pozwoli nam na zabezpieczenie więcej niż dwóch obręczy. Aby zabezpieczyć elementy narażone na bezpośrednią korozję wywołana kontaktem z solą przyjdzie nam zakupić około 1 litr gumy natryskowej. Koszt? Około 100 zł.

I to już wszystko. Znacie jakieś inne skuteczne metody zabezpieczenia elementów auta przed korozją? Czy jesteście zdania, że warto zainwestować w ochronę przed sezonem, czy może wolicie radzić sobie z problemem soli i rdzy już po jej wystąpieniu? Czekamy na wasze komentarze!

Podziel się tym wpisem!