kleje-samochodowe-i-uszczelniacze

Jak stosować kleje samochodowe i masy uszczelniające

Nie zawsze trzeba wymieniać element zużyty, uszkodzony lub zepsuty. W sklepach z akcesoriami samochodowymi dostępna jest coraz szeroka gama mas uszczelniających i klejów, które umożliwiają wykonanie zadowalających napraw, co pozwala zaoszczędzić na kosztach zakupu nowego elementu. Dowiedz się jak prawidłowo stosować kleje i masy uszczelniające.

 

Używanie klejów i uszczelniaczy

 

Dostępna jest szeroka gama mas uszczelniających i klejów do naprawy wielu różnych elementów w samochodzie.

Tworzywa sztuczne, drewno, guma, szkło i metale mogą być naprawiane za pomocą klejów. Uszczelniacze mogą być stosowane do uszczelniania uszczelek pogodowych wokół szyb, a pęknięcia w metalowych obudowach można uszczelnić za pomocą specjalnego kleju metali. Wszystko to dzięki procesom adhezji i kohezji.

Adhezja – jest to siła łącząca dwa materiały i występująca na ich powierzchni styku. W klejeniu największe znaczenie mają siły przyciągania oraz absorpcja. Wartość tych sił międzycząsteczkowych zostaje znacznie obniżona, jeżeli klej nie penetruje dostatecznie głęboko w chropowatości powierzchni, powstałe przy mechanicznej obróbce wykończeniowej.

Kohezja – jest to siła działająca pomiędzy cząsteczkami samego kleju, utrzymująca jego spójność. Na tę siłę składają się:

– międzycząsteczkowe siły przyciągania,

– wzajemne wiązanie się cząsteczek polimerowych.

Jak więc można osiągnąć efekt silnego łączenia bez degeneracji powierzchni które chcemy ze sobą skleić lub uszczelnić?

 

Kleje typu „Superglue”

 

Najprostsze naprawy, jakie możesz wykonać, to małe, niesprężone elementy, takie jak plastikowe listwy, osłonki i elementy wyposażenia, które odpadły. Zazwyczaj można je przykleić z powrotem na miejscu za pomocą jednego z klejów „superglue”.

Najpierw upewnij się, że obie powierzchnie do przyklejenia są czyste, a następnie nałóż klej na jedną powierzchnię. Przytrzymaj powierzchnie przez kilka sekund, aż klej się osadzi.

Superglue można stosować na większości materiałów, ale mogą uszkodzić niektóre rodzaje tworzyw sztucznych, dlatego zawsze sprawdzaj opakowanie przed zakupem konkretnej marki.

 

Specjalne kleje samochodowe

 

Podobnie jak supergluje, na rynku istnieje szereg mocnych klejów do bardziej wyspecjalizowanych prac, takich jak klejenie metali, drewna i tworzyw sztucznych, lub do wypełniania małych szczelin w uszkodzonych elementach.

Jednym z najbardziej przydatnych z nich są kleje antywibracyjne, które można stosować do zabezpieczania połączeń mechanicznych. Aby nanieść klej, należy najpierw usunąć zapięcie i dokładnie wyczyścić, aby usunąć wszystkie ślady zabrudzeń lub smarów. Nałożyć kilka kropli kleju na gwintowaną część zapięcia.

Wkręcić i dokręcić całkowicie. Po kilku minutach między nitkami powstanie połączenie odporne na wstrząsy, dzięki czemu zabezpieczenie będzie bezpieczne.

 

Porady bezpieczeństwa

 

Upewnij się, że czytasz ostrzeżenia na opakowaniu kleju lub uszczelniacza, w przeciwnym razie możesz uszkodzić element, nad którym pracujesz.

Wiele produktów musi być używanych tylko w dobrze wentylowanym pomieszczeniu – nie należy ignorować tego ostrzeżenia, ponieważ wydzielane przez nie wyziewy często wystarczają, aby się zemdlić.

Niektóre rodzaje kleju mogą powodować znaczne podrażnienie w kontakcie ze skórą, dlatego należy nosić rękawice podczas posługiwania się nimi. Jeśli klej zetknie się ze skórą, możesz go zmyć mydłem i wodą. Jeśli dostaniesz się do oczu, przemyj zanieczyszczony obszar dużą ilością wody i natychmiast zasięgnij porady medycznej.

 

Klej do szkła

 

Możesz kupić kleje do mocowania metalu do szkła lub szkła do szkła. Coraz więcej samochodów zaopatrzonych jest w lusterka przyklejone do przedniej szyby. Chociaż te mogą pozostać bez zmian przez wiele lat, w końcu się poddają.

Niektóre z tych klejów działają w taki sam sposób, jak zwykłe kleje, podczas gdy inne muszą być wystawione na działanie światła, zanim zostaną wyleczone. Możesz także ponownie zamocować szyby, które uległy uszkodzeniu.

 

Naprawa luźnych śrubek

 

Jeśli śruba ciągle wibruje luźno, na przykład śruby motylkowe przepustnicy w gaźniku Stromberg, można go bezpiecznie zamocować, stosując specjalny klej do blokowania gwintów. Zdejmij mocowanie, wyczyść śrubę i wkręć gwinty otworów. Nałóż kilka kropel płynu na gwinty, następnie przykręć śrubę i mocno dokręć. Poczekaj na utwardzenie kleju.

 

Naprawa obudowy

 

Możesz naprawić pęknięcia w aluminiowej obudowie, takiej jak obudowa skrzyni biegów, za pomocą zestawu do klejenia w formie szpachlówki z utwardzaczem.

uszczelniacz 1

Upewnij się, że obszar objęty zabiegiem jest absolutnie czysty, używając specjalnego płynu do czyszczenia tam, gdzie jest to zalecane.

uszczelniacz 2

Dokładnie wymieszaj właściwe ilości żywicy i utwardzacza

uszczelniacz 3

Nałóż szpachlówkę obficie za pomocą łopatki.

uszczelniacz 4

Wciśnij go mocno w uszkodzone miejsce, aby całkowicie wypełnić wszystkie przestrzenie, a następnie wygładź je.

 

Kołki i łożyska

 

Możesz również kupić specjalne kleje do mocowania kołków i łożysk. Oprócz zabezpieczenia komponentów, klej ma dodatkowe zalety: po nałożeniu zapewnia skuteczne uszczelnienie przed korozją.

Jest to szczególnie ważne w przypadku elementów takich jak szpilki głowicy cylindrów, które, jeśli ulegną skorodowaniu, mogą się odłamać podczas próby ich usunięcia.

Te kleje można również stosować do zabezpieczania łożysk wciskowych, takich jak łożyska kół. Są one szczególnie przydatne w przypadku nieznacznego zużycia obudowy łożyska, co w innym przypadku może oznaczać złomowanie urządzenia. Klej wypełnia niewielką szczelinę między łożyskiem a obudową. Ułatwia to również dopasowanie łożyska, ponieważ zapewnia pewne smarowanie między powierzchniami.

Po wyczyszczeniu części klej powinien być nakładany oszczędnie na obie powierzchnie. Dopasuj komponenty do siebie i pozostaw na około 15 minut, aby się utwardził. Klej zostanie całkowicie utwardzony po około trzech godzinach. Podobne kleje są również dostępne do utrzymania tulei w ich obudowach.

 

Szpachlówka naprawcza

 

Aby wypełnić drobne pęknięcia w obudowie silnika lub skrzyni biegów, można użyć szpachlówki naprawczej. Może to również dotyczyć wielu metali, w tym stali nierdzewnej, aluminium i brązu.

Zestaw naprawczy składa się zazwyczaj z dwóch oddzielnych past – żywicy i utwardzacza – które muszą zostać wymieszane, a następnie szybko nałożone na uszkodzoną powierzchnię.

Dotknięty obszar musi być jak najbardziej czysty, aby umożliwić poprawne przywieranie szpachli. Do tego celu użyj płynu do czyszczenia rozpuszczalnika i szczotki do szorowania.

Dokładnie wymieszaj żywicę i utwardzacz w równych ilościach i nałóż szybko na uszkodzoną obudowę za pomocą dołączonej do zestawu szpachelki. Upewnij się, że pozostawiłeś kit na około dziesięć godzin przed jazdą samochodem. Pełną wytrzymałość osiąga się po około 72 godzinach.

 

Masy uszczelniające

 

Uszczelniacze (czasami nazywane masami uszczelniającymi) są używane do uszczelniania, na przykład do naprawy nieszczelnej szyby. Zazwyczaj są one dostarczane w postaci dużej rurki z dyszą na jednym końcu i mogą być przezroczyste lub czarne. Przezroczyste uszczelniacze są stosowane do uszczelniania pomiędzy uszczelką pogodową a oknem, podczas gdy czarne uszczelnienia są stosowane między uszczelką a nadwoziem.

Aby nanieść uszczelniacz, delikatnie podnieś uszczelkę otaczającą okno i włóż dyszę narzędzia którym wstrzykniesz uszczelniacz w szczelinę. Ściśnij uszczelniacz aby rozprowadzić uszczelniacz wzdłuż szczeliny.

 

Usuwanie kleju

 

Musisz usunąć nadmiar kleju lub szczeliwa z naprawionego elementu, aby uzyskać gładkie wykończenie. Większość można po prostu odciąć ostrym nożem. Inne, takie jak uszczelniacze okienne, są zabrudzone i często trzeba je usunąć za pomocą benzyny lakowej lub spirytusu metylowanego. Możesz usunąć większość klejów z dywanów i siedzeń za pomocą zwykłego środka do czyszczenia tapicerki.

Zawsze przy zakupie należy sprawdzić, czy do usunięcia określonego rodzaju kleju lub szczeliwa potrzebny jest specjalny płyn czyszczący.

Podziel się tym wpisem!