Jak-spadające-liście-niszczą-lakier-samochodowy

Jak spadające liście niszczą lakier samochodowy

Gdy letnie temperatury znikają, jesienne liście na drzewach zaczynają zmieniać się w oszałamiające mozaiki kolorów w różnych odmianach czerwieni, brązu i żółci. Piękne kolory wytwarzane przez jesienne zmiany sezonowe wprowadzają również nieuchronną sytuację opadających liści. Chociaż oznacza to godziny zgrabiania lub dmuchania liści w ogromny stos, ta praca jest niczym w porównaniu z naprawą szkód jakie spadające liście mogą wywołać na twoim lakierze.

Czy wiesz, że spadające liście mogą być niebezpieczne dla lakieru samochodowego? Wprowadź do równania deszcz, poranną rosę i opady śniegu, a otworzyłeś Puszkę Pandory.

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, w jaki sposób liście wpływają na ogólną jakość lakieru samochodowego, to ten artykuł jest idealny dla Ciebie. Dzisiaj zajmiemy się faktami na temat jesiennych liści. Przeanalizujemy fakty naukowe dotyczącą zwykłych liści drzew, które mają tendencję do niszczenia farby, wyjaśnimy, dlaczego jest to wzmacniane przez wodę, i co możesz zrobić, aby chronić swój pojazd przed uszkodzeniem farby.

 

Jak liście uszkadzają twoją farbę?

 

Większość z nas nigdy nie zwraca uwagi na kupki liści układane wzdłuż drogi przy chodnikach lub na przydomowych trawnikach. W rzeczywistości znamy też kierowców, którzy nie mogą się powstrzymać przed przyspieszeniem tak aby zdmuchnąć zebrane liście – prawie tak samo, jak kierowcy, którzy nie zwracają uwagi na chlapanie wodą z kałuży w pieszych na chodniku.

Ta dość kiepska praktyka tych specjalnych kierowców rozrzuca liście po całej drodze. Nie tylko zmniejsza to trakcję na drodze (poważnie, wiele wypadków jest spowodowanych przez liście), ale także zwiększa potencjał lądowania liścia na powierzchni samochodu, ciężarówki lub motocyklu.

Chociaż sam liść nie wbije się w twój pojazd, może przykleić się do lakieru, okien i innych powierzchni samochodowych. Jeśli liść jest suchy, najprawdopodobniej po prostu zdmuchnie samochód, gdy osiągniesz prędkość około 30 km / h. Ale wprowadź mokre rzeczy, a będą się kleić, tworząc idealną burzę, wprowadzając sok drzewny, kwasy, pyłki i inne zanieczyszczenia, aby rozpocząć proces korodowania farby.

 

Co dzieje się z twoim lakierem podczas kontaktu z gnijącym liściem?

 

Nadszedł czas, aby zacząć naukę. Liście spadające z drzew w sezonie jesiennym składają się z wielu warstw, które służą jako „elektrownia” dla roślin. W większości roślinności, liście przechowują energię służą jako główna lokalizacja produkcji żywności dla rośliny.

Układ lub struktura liścia pochłania światło słoneczne i przekształca te promienie UV w energię chemiczną za pomocą chlorofilu. Liście również pochłaniają Co2, który jest szkodliwy dla ludzi, które i inne zwierząt podczas wdychania.

Gdy światło słoneczne jest pochłaniane, liść wykorzystuje swój chlorofil do zamiany wody i gazów dwutlenku węgla w tlen i cukier. Nazywa się to fotosyntezą.

Istnieje kilka warstw, które tworzą liście, które lądują na twoim samochodzie, z których jedną jest naskórek. Kiedy liść znajduje się na roślinie lub drzewie, naskórek wydziela substancję podobną do wosku zwaną skórką. Ten woskowy materiał nie jest dobry do ochrony twojego samochodu, ponieważ jeden z głównych produktów ubocznych jest raczej kwaśny.

Tak więc, kiedy liść spada z drzewa, spełnia swoje zadanie związane z produkcją żywności, zaczyna się kurczyć i staje się wypełniony kwasami, sokami drzewnymi i innymi składnikami chemicznymi, które mogą powodować korozję przezroczystej powłoki lakierowej.

Szacuje się, że kwaśny poziom liści osiki, klonu, dębu i innych pospolitych drzew jest równy poziomowi odchodów ptaków po zmieszaniu z wodą. Forma wody o której mówimy może wahać się od deszczu, słonej wody, śniegu lub rosy w regionach o wysokiej wilgotności.

Woda działa jak elektrolit, który może przyspieszyć proces korozji w celu rozwoju rdzy. Przyspiesza także rozkład kwasów zawartych w liściach. Jeśli liść pozostanie w pojeździe dłużej niż kilka godzin, może zacząć penetrować lakier bezbarwny, pozostawić plamę lub rozpocząć ognisko korozji – może przeniknąć do blachy, minąć podkład i zacząć rdzewieć.

 

Inne problemy związane z opadającymi liśćmi powodują w samochodzie

 

Podczas gdy spadający liść jest zwykle przypisywany powodowaniu wypadków z powodu słabej przyczepności i oczywiście uszkodzenia lakieru, istnieją inne obszary motoryzacyjne gdzie liście stanowią problemy. Opadające liście mogą powodować spustoszenie w układzie chłodzenia samochodu, filtracji, a nawet prowadzić do problemów z hamowaniem.

Spadające liście zwykle przyklejają się do przedniej części pojazdu, szczególnie na chłodnicy. Zmniejsza to zdolność grzejnika do naturalnego „oddychania” – co zmniejsza proces chłodzenia i może prowadzić do przegrzania.

Liście mogą również znaleźć twórcze sposoby zatykania systemu filtracji, w tym filtry kabinowe, a nawet filtry wlotowe. W większości przypadków skrzydło rozpada się na małe cząstki w celu zatkania układu filtracji, ale może to prowadzić do słabej wydajności silnika.

Dodatkowo, liście mają tendencję do uwięzienia między klockami hamulcowymi a wirnikami hamulców tarczowych. Chociaż liście mogą szybko wysadzić w powietrze, mogą się przyczepiać, powodując problemy z hamowaniem.

 

Sposoby ochrony samochodu przed uszkodzeniem przez opadający liść

 

Najlepszym sposobem ochrony dowolnego pojazdu przed potencjalnym uszkodzeniem liśćmi jest ich natychmiastowe usunięcie. Nie mówimy, że powinieneś zjechać na pobocze autostrady, aby zdjąć liść z maski podczas ruchu w godzinach szczytu, ale powinieneś zdjąć je jak najszybciej.

Sprawdź naszą ofertę środków ochrony karoserii na: kubalakiery.pl/kategoria-produktu/srodki-ochrony-karoserii/

Jest kilka innych pomocnych wskazówek, które opracowaliśmy, które każdy właściciel samochodu może zastosować.

Po pierwsze – nie parkuj pod drzewami

 

Choć wydaje się to logiczne i podstawowe, zdziwiłbyś się, ilu ludzi po prostu nie uważa tego za problem. Jeśli masz wybór, zdecyduj się na parkowanie z mniejszym prawdopodobieństwem opadnięcia liści na samochód.

Ta wskazówka nie dotyczy tylko sezonu jesiennego – ale przez cały rok. Wiosna i lato również wprowadzają potencjał opadania liści i mogą również powodować plamy na lakierze i inne problemy opisane powyżej.

 

Po drugie – szybko usuń opadłe liście

 

Zwróciliśmy się do tej wskazówki wcześniej, ale należy ją egzekwować. Liść zacznie zjadać twój lakier w ciągu kilku godzin ekspozycji. Podczas gdy poważne uszkodzenia i plamy zwykle powstają kilka dni, to po kilku godzinach słabo lakierowane auta mogą doświadczyć niewielkich przebarwień po ekspozycji na promienie UV i rozkładające się liście. Więc jeśli zobaczysz liście na karoserii, zmyj je wodą. Dobrym pomysłem jest również umycie samochodu, ponieważ liście pozostawią resztki, które mogą nadal uszkadzać lakier samochodu.

 

Po trzecie – jesienią, myj samochód co tydzień

 

Sezon jesienny i liście, które leżą przydrożne, w przeciwieństwie do tych na drzewach, przyspieszają rozprzestrzenianie się soków drzewnych, pyłków i mniejszych cząstek liści na lakierze. Te mniejsze lub mikroskopijne drobiny martwych roś.in mogą nadal powodować uszkodzenie lakieru. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo uszkodzenia lakieru, myj samochód co tydzień od września do listopada.

 

Po czwarte – Chroń swoje samochody farbą z ceramiczną powłoką DIY

 

Gdy przejrzysz powyższe informacje, uszkodzenie lakieru samochodowego przez liście wynika z tego, że liść jest w stanie przylegać do powłoki lakieru i wnikać w lakier. Prosta czynność polegająca na nałożeniu pewnego rodzaju twardej ochrony na przezroczystą powłokę lakieru bezbarwnego może znacznie zmniejszyć uszkodzenia karoserii z powodu liści.

Miłośnicy majsterkowania mają do rozważenia trzy niedrogie opcje ochrony lakieru.

  1. Naturalny wosk samochodowy

Wosk samochodowy, taki jak wosk z pasty Carnauba lub płynne preparaty, świetnie nadaje się do zapewnienia twardej warstwy ochronnej, która wiąże się z przezroczystą powłoką lakieru samochodowego. Taki wosk pochodzi z liścia palmy, który rośnie naturalnie w Brazylii. Głównym problemem związanym z woskiem samochodowym jest to, że ich działanie obejmuje około dwóch miesięcy, powodując ciągłe usuwanie, nakładanie i powtarzanie tego procesu około sześć razy w roku.

  1. Uszczelniacze na bazie ditlenku krzemu

Powłoki ochronne na bazie SiO2, to tworzone laboratoryjnie sztuczne woski samochodowe nowej generacji. Działają tak samo jak naturalny wosk – ale zapewnia szybkie rezultaty. Powłoki SiO2 do lakieru są produkowane w stanie płynnym. Dzięki temu produkt nie wymaga rozpuszczania, ogrzewania ani rozrabiania, pozostawiając śliczne wykończenie lakieru i może działać około roku na jednej aplikacji.

  1. Powłoki ceramiczne

Właściciel samochodu ma dwie opcje w odniesieniu do powłok ceramicznych, profesjonalną aplikację u auto detailera lub wariant DIY (zrób to sam). Powłoki ceramiczne nakładane w warsztacie to przemysłowa wersja produktów dla majsterkowiczów, z wyższym udziałem SiO2 lub „ciekłego kwarcu” – który przenika do przezroczystej powłoki, penetrując te mikroskopijne niedoskonałości.

Po utwardzeniu pozostawia wyjątkowo płaską i gładką warstwę ochronną o grubości zaledwie kilku mikronów, która może nam służyć nawet kilka lat.

 

Podsumowanie

 

Sezon jesienny to świetna okazja do zadbania o auto i przeprowadzenia gruntownej kontroli połączonej z konserwacją przed zimną. Jest to także pora roku, aby proaktywnie usuwać liście z lakieru jak najszybciej lub chronić samochód za pomocą trwałej warstwy ochronnej, która może trwać do pięciu lat.

Jeśli szukasz najlepszych, długotrwałych opcji ochrony lakieru, ceramiczna powłoka jest prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem. Co więcej, te niższe temperatury ułatwiają i wygodniej nakładać powłokę samodzielnie.

Podziel się tym wpisem!