Jak prawidłowo zdezynfekować wnętrze pojazdu

Jak prawidłowo zdezynfekować wnętrze pojazdu

Jeżeli do tej pory nie zabraliście się za wiosenne porządki w waszych autach to najwyższy czas. Niestety wiosna 2020 roku wiąrze się z niecodzienną sytuacją, gdzie część pojazdów wymaga dodatkowej dezynfekcji wszystkich powierzchni, dlatego pokażemy Ci, jak być dokładnym przy czyszczeniu samochodu, nie uszkadzając jego powierzchni.

Często nie postrzegamy głębokiego czyszczenia naszych samochodowych wnętrz jako przypadku zarządzania ryzykiem. Jednak po COVID-19 większość z nas słusznie zwraca większą uwagę na to, aby wnętrze naszych samochodów było nie tylko powierzchownie czyste ale i wolne od bakterii i wirusów. W tym wpisie przyjrzymy się dogłębnie zasadom właściwego czyszczenia i dezynfekcji wnętrz samochodowych.

 

Nie każde auto czyścimy tak samo

 

Ważne jest, aby pamiętać, że wnętrza naszych samochodów, ciężarówek i SUV-ów wykorzystują różnorodne materiały, z którymi stykamy się podczas każdej podróży. Nieważne, czy Twoje auto jest wyposażone w miękką skórę i metaliczne wykończenie lakieru, czy w winyl i twarde plastiki, które mocno się nagrzewają. nowy koronawirus może żyć kilka dni na większości powierzchni samochodowych i nie straszna mu żadna temperatura ani rodzaj tapicerki.

Pomimo tego, woda z mydłem to skuteczny sposób na usuwanie drobnoustrojów z niemal każde powierzchni. Pamiętaj jednak, że o ile karoseria dobrze zniesie takie czyszczenie, o tyle tapicerka lub fotele mogą gorzej zareagować na popularne detergenty.

Wnętrze auta to zbiór różnych tkanin i twardych powierzchni, a podczas gdy rzeczy takie jak chusteczki dezynfekujące i środki dezynfekujące do rąk z powodzeniem zabiłyby wirusa, może to również spowodować ryzyko uszkodzenia różnych materiałów w samochodzie.

Wybierając preparat to dezynfekcji wnętrza auta pamiętaj o tym aby zawierał on alkohol ale też powodował uszkodzenia tapicerki. Zapoznaj się dokładnie z instrukcją producenta aby nie zniszczyć wnętrza auta.

Chociaż zalecane jest ogólne czyszczenie całego wnętrza, większość naszej uwagi skupimy na obszarach, z którymi najczęściej się kontaktujemy, które nazywamy „punktami dotykowymi”.

 

Zacznij od odkurzania

 

Jeśli ostatnio nie czyściłeś swojego samochodu, możesz zacząć od odkurzania ciężkich zabrudzeń z wnętrza pojazdu. Skupiamy się na zarazkach, ale skoro zabieramy się za sprzątanie auta to warto pozbyć się również drobnoustrojów żyjących w złogach kurzu i brudu, który zalega w fotelach, podłodze i ukrytych zakamarkach. Jeśli uważasz, że wnętrze Twojego pojazdu było bezpośrednio narażone na działanie wirusa, najlepiej podczas sprzątania nosić rękawiczki i maseczkę.

Zwykły odkurzacz z dodatkową wąską końcówką do czyszczenia trudno dostępnych miejsc wystarczy. Nie musisz tutaj inwestować w specjalne odkurzacze przemysłowe. Ważne jest aby pozbyć się wszelkiego rodzaju większych zabrudzeń i kurzu w siedzeniach.

 

Odkażanie wszystkich punktów styczności z człowiekiem

 

W normalnych czasach można było odkurzyć wnętrze, przetrzeć tapicerkę i okazjonalnie zmyć karoserię wodą z płynem, niestety dobie epidemii musimy starannie zadbać o bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów i przyłożyć się mocniej do okresowego czyszczenia auta.

Po odkurzaniu i wstępnym przecieraniu, wnętrze pojazdu niewątpliwie wygląda teraz lepiej niż na początku, ale nadal istnieje szansa, że wirus będzie się rozwijał w kluczowych obszarach styku człowieka i maszyny. Tutaj skupimy się na odkażaniu punktów styku. Eksperci twierdzą, że najprostszym sposobem na walkę z COVID-19 jest mydło i woda, a ponieważ większość płynów do mycia naczyń używa tylko łagodnych detergentów, jest to znacznie mniej destruktywny środek czyszczący do wnętrza samochodu, niż środki na bazie chloru wykorzystywane do czyszczenia powierzchni przemysłowych. Tutaj wracamy do wcześniejszej porady, czytajcie opis producenta. Zastosowanie silnie skoncentrowanego środku na bazie chloru może zniszczyć wnętrze auta i podrażnić skórę pasażerów.

 

Sama woda nie wystarczy – dodaj mydło w płynie

 

Wirusy a w szczególności ten koronawirus nie boją się zimnej ani gorącej wody, o ile nie jest połączona z mydłem. Możesz użyć szmatki lub myjki; jednak ręcznik z mikrofibry może okazać się bardziej przydatny. Pamiętaj, aby całkowicie namoczyć szmatkę i starać się wykręcić nadmiar wody przed wytarciem czegokolwiek. Nie chcesz, aby woda nigdzie się gromadziła, w przeciwnym razie będziesz miał do czynienia z gromadzeniem się wilgoci a to idealne środowisko dla nowych bakterii i wirusów.

Punkty styku w samochodzie to nie tylko klamki drzwi i kierownicę. Będziesz chciał sumiennie wyczyścić wszystkie gałki, przyciski, rączki i inne elementy dotykane przez człowieka. Dotykasz radia, uchwytów na kubki, schowka na rękawiczki, pasów bezpieczeństwa. . .

Po przejściu przez główny obszar kokpitu (wyszorowałeś to wszystko, prawda?), wyczyść podłokietnik i konsolę środkową.

Pomyśl o tym jak o czyszczeniu wiosennym, aczkolwiek takim, które trzeba będzie teraz robić rutynowo, aby być na bieżąco z rozprzestrzenianiem ryzyka infekcji. Możesz pójść o krok dalej, jeśli zdarzy ci się być wyposażonym w odkurzacz parowy i lampę UV, aby dotrzeć do obszarów, które przegapiłeś.

Podstawowy mechanizm walki z wirusem jest prosty: odpowiednie użycie mydła i wody. Chociaż czyszczenie wnętrza zawsze było dobrą praktyką w zakresie pielęgnacji samochodów, teraz bardziej niż kiedykolwiek konieczne jest, aby Twój samochód był czysty i wolny od wirusów, które rozprzestrzeniają się po całym świecie.

Podziel się tym wpisem!