jak dlugo schnie lakier samochodowy

Jak długo schnie lakier samochodowy?

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że to jak długo schnie lakier samochodowy zależy od ilości i rodzaju utwardzacza w mieszance. Inaczej jest w przypadku gotowych lakierów dwukomponentowych, gdzie czas schnięcia lakieru jest z góry ustalony przez producenta dla każdej temperatury schnięcia. Jak długo schnie lakier samochodowy? Przekonajcie się sami!

 

Lakiery dwukomponentowe

 

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, to jak długo schnie lakier samochodowy w przypadku gotowych mieszanek dwukomponentowych jest widoczne na opakowaniu.

Bezbarwne

Przy założeniu, że polakierowany element schnie w prawidłowym otoczeniu o temperaturze 20°C, schnięcie potrwa około 16h. Używając specjalnych lamp podnoszących temperaturę do 60°C skracamy proces schnięcia lakieru do 30 minut. Te wartości są prawdziwe dla warstw lakieru o grubości 50-60μm.

Strukturalne

Lakiery strukturalne przeznaczone do plastików mają bardzo krótki czas schnięcia. Od położenia warstwy wystarczy jedynie 20 minut aby całość powłoki stwardniała. Praca z tego typu lakierami wymaga szybkości i precyzji. Nie wymagają one dodatkowego naświetlania czy szczególnie wysokich temperatur schnięcia.

Gotowe mieszanki bazowe

Dwuwarstwowe lakiery bazowe posiadają wygodne okno czasowe schnięcia pozwalające na dokładną pracę. Po 15 minutach od nałożenia warstwy w 20°C, lakier osiąga pyłosuchość. Suchość dotykowa jest osiągana już po 30 min. Podczas nakładania warstw w temperaturze 20°C zalecane jest zachowanie do 10 min odstępu pomiędzy aplikacjami.

Lakier akrylowy

Dwukomponetowy lakier akrylowy 2K, służy do tworzenia powłok
nawierzchniowych na przeróżnych rodzajach powłok. Charakteryzuje się krótkim czasem schnięcia i bardzo dobrej sile krycia. Pyłosuchość w 20°C osiągamy już w 20 minut. Suchość dotykowa w tej samej temperaturze to kwestia godziny. Całkowite utwardzenie powłoki następuje po 12 godzinach. W efekcie uzyskujemy wysoki połysk powłoki o grubości 2×25-35μm

I to wszystko na dziś. Szukacie mieszanek lakieru o odpowiedniej prędkości schnięcia? Sprawdźcie nasz ofertę a na pewno znajdziecie lakiery dopasowane do waszych potrzeb.

Podziel się tym wpisem!