jak-czyścić-skórzane-fotele-samochodowe

Jak czyścić skórzane fotele samochodowe?

Ręce do góry, kto zaniedbuje wnętrze swojego samochodu? Większość z nas zabiera nasze pojazdy na myjnię samochodową, aby je wyczyścić i wypolerować, gdy wyglądają na brudne. Niestety mamy tendencję do pomijania wnętrza auta, a konkretnie skórzanych elementów auta.

Skórzane siedzenia są luksusem i mogą nam służyć przez cały okres użytkowania pojazdu, jeśli odpowiednio się nimi zajmiemy. Czyste skórzane fotele mogą mieć wpływ na wygląd Twojego samochodu, a także mogą stanowić wartość dodaną, jeśli rozważasz sprzedaż auta.

Jeśli wydałeś dodatkowe środki na pojazd ze skórzanymi siedzeniami, rozsądnie jest wydać kilka złotych na odpowiedni rodzaj środków czyszczących, aby rozjaśnić wnętrze samochodu.

Nie bój się skóry. Przy odpowiedniej kombinacji produktów do czyszczenia, dbanie o stan skórzanych foteli jest łatwe, a efekt końcowy jest często bardzo satysfakcjonujący.

 

Oto, co musisz posiadać aby wyczyścić skórzane fotele jak profesjonalista:

  • Wiadro
  • Odżywka lub mleczko do elementów skórzanych
  • Środek do czyszczenia elementów skórzanych
  • Szczotka z miękkim włosiem
  • Odkurzacz samochodowy
  • Czysta ściereczka z mikrofibry

 

Pora na prosty poradnik, jak czyścić skórzane fotele samochodowe. W kilku krokach opiszemy cały proces, dzięki któremu Twoje fotele ze skóry będą wyglądały jak nowe przez lata!

 

Sprawdź stan foteli

 

Po zebraniu wszystkiego, czego potrzebujesz, będziesz musiał poświęcić trochę czasu na dokładne sprawdzenie powierzchni foteli. Gdy masz zamiar wykonać prawidłowe głębokie czyszczenie elementów skórzanych, ważne jest, aby sprawdzić siedzenia pod kątem dziur, pęknięć i perforacji w skórze. Jeśli znajdziesz dziury lub podłużne pęknięcia, upewnij się, że środek do czyszczenia skóry z którego korzystasz nie dostanie się do wnętrza foteli, ponieważ może to spowodować uszkodzenie wewnętrznej pianki.

 

Jak czyścić perforowane skórzane siedzenia?

 

Wiele samochodów zostało wyprodukowanych z perforowanymi skórzanymi siedzeniami. Może to mieć nie tylko cel estetyczny, ale także praktyczny. W przypadku podgrzewanych siedzeń często w skórze znajdują się perforacje, które umożliwiają przepływ powietrza. Nie musi to jednak stanowić problemu w przypadku czyszczenia skóry. Pamiętaj tylko, że jeśli masz perforowane otwory w skórzanych siedzeniach, będziesz potrzebował znacznie mniej płynu. W takim przypadku dodaj środek do czyszczenia skóry na powierzchnię szczotki lub czystej szmatki zamiast bezpośrednio na skórę, a jeśli czujesz, że dodałeś za dużo płynu, możesz użyć odkurzacza samochodowego aby usunąć lub osuszyć nadmiar wilgoci.

 

Odkurzanie skórzanych foteli

 

Niezależnie od tego, czy skóra w Twoim samochodzie jest perforowana, czy nie, zacznij gruntowne czyszczenie od dokładnego odkurzania. Użyj odkurzacza działającego na mokro lub na sucho z miękką główką szczoteczki, aby usunąć wszelkie duże lub małe kawałki zanieczyszczeń. Zwróć szczególną uwagę na szwy, ponieważ tam zwykle gromadzi się większość brudu. Podczas odkurzania należy zachować ostrożność, aby nie zarysować powierzchni. Kiedy skończysz, jesteś gotowy do następnego etapu.

 

Usuń brud powierzchniowy

 

Przed dodaniem jakiegokolwiek produktu (oprócz wody) do skórzanych fotelików samochodowych, zapoznaj się z instrukcją obsługi pojazdu, aby sprawdzić, jak najlepiej dbać o swoje fotele. Zawsze najpierw wykonaj test punktowy, aby sprawdzić i zobaczyć, jak reaguje skóra.

Przed głębokim czyszczeniem skórzanych siedzeń ważne jest, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia powierzchni. Używając sprayu z wodą i mydłem do skóry lub środkiem do czyszczenia skóry, zabierz się do usuwania wszelkich widocznych śladów brudu, w tym tłuszczu, kurzu lub zacieków.

 

Pora na ostrożne szorowanie

 

Teraz jest dobry czas, aby wykonać kolejny test na małej części skórzanych siedzeń, aby zobaczyć, jak zareaguje na produkt do czyszczenia skóry w połączeniu z miękka szczotką. Znajdź miejsce, które jest ukryte (tam gdzie potencjalne otarcie będzie niewidoczne dla użytkownika) i przetestuj niewielki obszar wybranym środkiem do czyszczenia skóry. Poczekaj, aż wyschnie, zanim zaczniesz badać potencjalne zabrudzenie lub uszkodzenie.

Jeśli test nie wykazał uszkodzeń skóry ani zabrudzeń, nadszedł czas na nałożenie roztworu czyszczącego bezpośrednio na skórzane fotele samochodowe (chyba że skóra jest perforowana – w tym celu musisz nałożyć roztwór na szmatkę, aby zminimalizować aplikację płynu). Sprawdź instrukcje na butelce, ale zwykle wystarczy tylko trochę roztworu.

Po wyszorowaniu skórzanego siedzenia następnym etapem jest użycie czystej ściereczki z mikrofibry do wytarcia siedzeń i wchłonięcia nadmiaru płynu do czyszczenia skóry.

Jeśli na skórzanych fotelach samochodowych pozostały uparte plamy, wystarczy powtórzyć powyższe kroki. Jeżeli pierwsze czyszczenie nie dało specjalnego efektu, warto nałożyć nieco więcej roztworu do czyszczenia skóry, delikatnie wyszorować szczotką, a następnie wytrzeć, pamiętając o tym, aby nie dopuścić do przedostania się płynu do otworów lub peknięć.

 

 

Nałóż odżywkę do skóry wysokiej jakości

 

Korzystanie z dobrej jakości odżywki do skórzanych siedzeń ma wiele zalet. Głównym plusem dobrej jakości produktu jest regeneracja skóry poprzez ponowne wprowadzenie w nią naturalnych olejków. Po szorowaniu i czyszczeniu skórzanych fotelików samochodowych w zasadzie wysuszono skórę, więc oleje te są niezbędne do zdrowej konserwacji foteli samochodowych.

Upewnij się, że kupujesz wysokiej jakości odżywkę do skóry i nigdy nie tanich zamienników pozbawionych drogocennych olejków. Ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić na tym etapie, jest dodanie taniego produktu do swoich foteli i zrujnowanie ich. Tanie odżywki często zawierają gorszej jakości oleje, które nie wnikają w powierzchnię foteli, tylko pozostają na ich powierzchni, przez co fotele są śliskie i wyglądają jak natłuszczone.

NewCar Leather Care konserwacja skóry 500ml

Nigdy nie wybieraj odżywki do skóry zawierającej wosk, silikon lub pochodne ropy. Wybierz tą o zrównoważonym PH na bazie wody. Jeśli możesz znaleźć taką z filtrem przeciwsłonecznym, to nawet lepiej – nie tylko nasza skóra potrzebuje ochrony przed promieniowaniem UV! Najwyższej jakości skórzana odżywka z filtrem przeciwsłonecznym może chronić twoje siedzenia przed blaknięciem i uszkodzeniami słonecznymi.

Podobnie jak w przypadku każdego nowego produktu, który planujesz przetestować na skórzanych fotelikach samochodowych, znajdź nie wyeksponowany obszar do przetestowania produktu, a gdy będziesz zadowolony, możesz zacząć!

Używając produktu oszczędnie, należy rozprowadzić skórzaną odżywkę na powierzchni czystej ściereczki z mikrofibry lub gąbki, aby delikatnie wcierać lub wmasować produkt w skórę. Postępuj zgodnie z instrukcjami produktów, ale ogólną zasadą jest, aby używać produktu oszczędnie, aby uniknąć zbytniej tłustości skórzanych fotelików samochodowych.

Jeśli masz perforowane skórzane fotele, będziesz chciał dodać tylko trochę produktu, aby nie zatkać otworów.

 

Czas schnięcia

 

Po odkurzeniu, wyszorowaniu i klimatyzacji skórzanych foteli samochodowych nadszedł czas, aby zostawić samochód na chwilę do wyschnięcia. Zalecamy pozostawienie samochodu na co najmniej 12 godzin i zaparkowanie samochodu w zacienionym miejscu, z dala od słońca. Jak wspomnieliśmy wcześniej, słońce może naprawdę uszkodzić skórzane fotele, dlatego w tym okresie suszenia bardzo ważne jest, aby trzymać go z dala od bezpośredniego słońca i szkodliwych promieni UV.

 

Polerowanie skórzanych foteli

 

Gdy produkt zdąży wyschnąć, skórzane foteliki samochodowe będą gotowe do dobrego polerowania. Za pomocą czystej i suchej ściereczki z mikrofibry możesz używać okrągłych ruchów do czyszczenia i polerowania siedzeń. Tutaj naprawdę pokaże się cała Twoja ciężka praca i wysiłek. Zetrzesz nadmiar odżywki, a wszystko będzie gotowe. Widzisz jakie to było proste.

 

Naturalne opcje na czyszczenie skórzanych foteli

 

Jeśli chcesz uniknąć chemicznych środków czyszczących, istnieją różne sposoby czyszczenia skórzanych fotelików samochodowych przy użyciu wyłącznie naturalnych składników. Zamiast używać skórzanego roztworu do czyszczenia, możesz zrobić swój własny, używając butelki z dyfuzorem wypełnionej ¾ octem i ¼ ciepłej wody. Może nie jest to najlepiej pachnący produkt na rynku, ale ocet jest używany od wielu lat jako środek czyszczący i udowodniono, że przynosi świetne rezultaty. Najpierw koniecznie sprawdź test.

 

Tak trzymaj!

 

Ze skórzanymi fotelikami samochodowymi jest tak, że im dłużej pozostawiasz bez czyszczenia, tym gorzej. Skóra jest porowata i pochłania olej ze wszystkiego, co miało kontakt z siedziskiem, w tym również ze skóry. Upewnij się, że poświęciłeś czas na regularne czyszczenie foteli, aby mogły one wyglądać jak nowe jak najdłużej.

Jeśli coś zostanie rozlane na siedzenia, musisz je jak najszybciej wyczyścić. Nie zostawiaj tego! Nigdy nie używaj tanich produktów do czyszczenia na skórzanych fotelikach samochodowych, a jeśli używasz produktu po raz pierwszy, zawsze najpierw wykonaj test punktowy na zakrytym obszarze. Nigdy nie pomijaj tego etapu czyszczenia. Gdy twoje siedzenia zostaną uszkodzone przez niewłaściwy typ produktu, wyniki będą trwałe.

Nie używaj zbyt dużej ilości odżywki do skóry i nie używaj jej zbyt często. Naprawdę powinieneś kondycjonować skórzane foteliki samochodowe kilka razy w roku.

Podziel się tym wpisem!