cyfryzacja kolorow

Cyfryzacja kolorów – Obniżanie kosztów lakierowania w przemyśle

Aby trafnie określić barwę lakieru nie wystarczy już zwykłe spojrzenie, zrobienie zdjęcia, czy porównanie do czegoś co już znamy. W zapewnieniu odpowiedniej kategoryzacji koloru pomagają nam dziś spektrofotometry – narzędzie niezbędne w określeniu określenia spójności i dokładności koloru produktu, niezależnie od tego, czy pomiar ten dotyczy przemysłu, tekstyliów i motoryzacji, czy też szerokiej gamy wariantów produkcji żywności, farmaceutyków, tworzyw sztucznych i produkcji chemicznej.

Dziś dowiemy się wszystkiego o procesie cyfryzacji kolorów – procesu złożonego, pozwalającego na obiektywne i wymierne kategoryzowanie barw.

 

Kolor oczyma człowieka i maszyny

 

Kryształowy czerwony, perłowy biały, antracytowy, waniliowy, morski, kanarkowy. Te kolory bazują na określeniach, przedmiotach i innych elementach niejako wykutych w podświadomości człowieka. Co jednak, jeśli nie znamy umaszczenia kanarka, bieli perły lub czerni antracytu? Pomiar „na oko” nie jest usystematyzowany i precyzyjny. Dokładnie dlatego opis koloru wykonywany przy pomocy metod cyfrowych pozwala na systematyczne odtworzenie w warunkach przemysłowych.

Obiektywne opisy kolorów, pozbawione wypaczeń, mogą być formułowane w receptury określające parametry każdego koloru. Dzięki sprecyzowanym kolorom, jesteśmy w stanie odtworzyć za każdym razem daną barwę w warunkach produkcji masowej, co znacznie skraca proces lakierowania oraz koszt wytworzenia produktu.

Ok wiemy już o tym, że barwa mierzona za pomocą ludzkiego oka jest niedokładna (no chyba, że jesteś doświadczonym kolorystą lub kolorystką). Jak więc badamy barwy w sposób cyfrowy? Zacznijmy od tego, że naszym głównym celem, jest określanie koloru produktu w przestrzeni barwnej oraz do porównywania lakierów wg. znanego standardu (CIELab) dla celów dE (tzw. delta E). Delta E, zwane później dE, określa jak blisko naszego wyznaczonego koloru jesteśmy i co więcej możemy z nim zrobić. Tak więc:

0 < dE < 1 – nie zauważa różnicy,

1 < dE < 2 – zauważa różnicę jedynie doświadczony obserwator,

1 < dE < 2 – zauważa różnicę jedynie doświadczony obserwator,

3,5 < dE < 5 – zauważa wyraźną różnicę barw,

5 < dE – obserwator odnosi wrażenie dwóch różnych barw.

 

Dlaczego cyfryzacja kolorów jest tak istotna?

 

Wyobraź sobie, że prowadzisz mieszalnię lakierów, warsztat lakierniczy lub masz linię lakierowania elementów. Chcesz aby każdy element był możliwie najbardziej tożsamy kolorystycznie z elementem sąsiadującym. Dzięki zastosowaniu cyfryzacji koloru, jesteśmy w stanie odtworzyć ten sam kolor na wielu elementach.

Co się dzieje, gdy kolor lakieru dobieramy „na oko”? Niespójna kolorystyka elementów w aucie budzi wrażenie wadliwości pojazdu. Inny kolor drzwi, lusterek czy maski potrafi na stałe przyczepić do samochodu łatkę „składaka”, nawet jeśli auto jest w świetnym stanie technicznym.

W lakierowaniu przemysłowym sprawa ma się o wiele gorzej. Straty wynikające z wadliwego doboru barw w masowo lakierowanych elementach mogą na dobre pogrzebać kontrakty na zamówienia niespełniające wymogów jakościowych odbiorcy. Zauważyłeś kiedyś, jak chińskie podróbki lakierowanych elementów różnią się od siebie na półce pomimo tego, że to dalej te same elementy tego samego koloru? To właśnie skutki nieprawidłowej cyfryzacji kolorów.

Jeżeli produkujesz elementy lakierowane nie polegaj na tanich rozwiązaniach. Skontaktuj się z ekspertami od lakiernictwa przemysłowego. Kuba Lakiery zajmuje się analizą procesu lakierowania przemysłowego, wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań redukujących koszt lakierowania i raportowaniem skutków wdrożenia. Nie czekaj. Skontaktuj się z nami!

Dlaczego warto wprowadzić innowacyjne rozwiązania lakiernicze już dziś? Na podstawie badań Seoul International Color Expo jasno widać, że jakość koloru i jego równomierne pokrycie, stanowią jeden z największych czynników w procesie decyzyjnym konsumenta.

 

Pomiar kolorów – Czego możemy spodziewać się w przyszłości?

 

Przed nami sporo kontrowersyjnych tematów. Czy spektrofotometry zastąpią kolorystów? Jak bardzo uda nam się zautomatyzować procesy kolorystyczne? Te pytania są zarówno interesujące z punktu widzenia renowacji oldtimerów w lokalnym warsztacie, jak i w masowych liniach produkcyjnych uprawiających lakiernictwo przemysłowe.

Kwestia spektrofotometrów została przez nas częściowo opisana w tym artykule. Sprawdź nasz wpis: Spektrofotometr vs Kolorysta – Czy maszyna zastąpi człowieka?

Co do automatyzacji procesu lakierowania. Tradycyjnie proces poprawiania koloru jest niezwykle czasochłonny. Liczne natryski próbne, korekty receptur i wdrożenia potrafią wygenerować potężne koszty i straty materiału. Dzięki spektrofotometrom i pomocy kolorysty w zaufanej mieszalni lakierów, proces ten ulega drastycznemu skróceniu.

Nie trudno zauważyć, ze w przyszłości wiele firm lakierujących swoje produkty będzie korzystało z precyzyjnych narzędzi i wyszkolonych kadr specjalistów od lakierowania. Outsourcing usług lakierniczych u firm takich jak Kuba Lakiery to nie tylko odciążenie kosztów produkcji. To pewność, że wdrażane rozwiązania są szyte na miarę pod wymogi Twojej firmy. Decydując się na współpracę z zewnętrznym dystrybutorem lakierów oraz firmą wdrażającą system lakierowania, nie musisz się martwić o doświadczenie. Tutaj sukces zawiera się w cenie usługi.

Podziel się tym wpisem!