Akrylowe lakiery samochodowe

Akrylowe lakiery samochodowe – Wady i Zalety

Farby akrylowe, które występują w wariantach lakieru, emalii i uretanu, mają swoje zalety i wady. Dowiedz się, kiedy należy użyć każdego rodzaju farby akrylowej.

Istnieje kilka rodzajów akrylowej farby samochodowej, które można stosować w samochodzie, w tym emalii akrylowej, lakieru akrylowego i uretanu akrylowego. Każdy rodzaj farby ma swoje zalety i wady. Musisz pomyśleć o typie wyglądu, jaki chcesz osiągnąć i jaki jest najlepszy dla Twojego samochodu.

 

Główne zalety farby akrylowej

 

Lakier akrylowy był początkowo stosowany w latach dwudziestych XX w. Ta farba jest najłatwiejsza w użytku dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w malowaniu samochodu, ponieważ są niedrogie i łatwe do zastosowania. Otrzymasz również wysoki połysk na wykończeniu.

Farby emaliowe akrylowe są o wiele trwalsze, ponieważ po wyschnięciu tworzą twardą skorupę. Kiedy emalia akrylowa jest nakładana przez profesjonalistę, farba wygląda jakby była „wypalona” w  powierzchni karoserii. Istnieją dwie wersje farby emaliowej; taki, który wymaga przezroczystego lakieru nawierzchniowego w systemie dwustopniowym lub takiego, który nie wymaga lakieru nawierzchniowego, czyli systemu jednoetapowego.

NewCar Green Line Lakier akrylowy Extra White 2:1 3,5L

Najnowsze farby akrylowe to akrylowe farby poliuretanowe. Działają one zarówno jak farby emaliowane, jak i lakiery, ponieważ są łatwe do nakładania jak lakiery i finisz wygląda jak szkliwo. Farby tego typu można stosować samodzielnie lub w systemie wieloetapowym. Najbardziej zalecaną wersją jest dwustopniowy system wykorzystujący lakier bazowy i przeźroczysty lakier bezbarwny.

Lakiery akrylowe mają tą zaletę, że występują w bardzo wygodnej formie sprayu, przez co stanowią idealny produkt do drobnych napraw lakierniczych.

 

Wady farby akrylowej

 

Wszystkie rodzaje farb akrylowych mają pewne wady. Lakier akrylowy jest często uważany za „miękki”, ponieważ nie jest zbyt trwały. Jeśli jest narażony na działanie chemikaliów lub promieniowania UV, bardzo łatwo ulegają degradacji. Farby emalierskie są znacznie trudniejsze do zastosowania i nie powinny stanowić pierwszego wyboru dla malujących własny samochód. Będziesz również musiał wykonać wiele prac wykończeniowych, ponieważ większość z nich wymaga przezroczystego lakieru.

Farby z uretanu akrylowego są mieszanką, ponieważ zawierają kolor, redukujący element mieszanki, który zapewnia odpowiednią konsystencję farby w pistolecie  natryskowym i katalizatorze, który szybko wysycha. Po wymieszaniu składników mieszanki należy ją natychmiast zużyć. Farba ta jest również bardzo toksyczna i podczas nakładania potrzebujesz dużo wyposażenia ochronnego.

 

Wybór odpowiedniego koloru

 

Wybierając farbę, musisz pomyśleć, która farba akrylowa jest najlepsza dla Twojego samochodu, a także który odcień będzie ci się najbardziej podobał. Nie wszystkie kolory działają na każdym samochodzie. Większość producentów samochodów wydaje dużo pieniędzy określając najlepszy kolor dla każdego modelu.

Zastanów się, co chcesz osiągnąć, aby uzyskać odpowiedni kolor farby. Czy powinien starać się ukryć linie ciała lub wyróżnić określone funkcje? Czy chcesz, aby farba pomogła zmniejszyć wygląd samochodu? Nigdy nie wybieraj koloru z książki kolorysty, ponieważ nie są to farby, ale pigmenty i nie będą zbliżone do koloru, który chcesz uzyskać. Możesz znaleźć kolor samochodu, który lubisz i poprosić o kod koloru. Następnie sprawdź, czy są jakieś warianty lub alternatywy tego koloru. Kolor może być bardzo różny i można nawet znaleźć różne odcienie w zależności od partii.

 

5 profesjonalnych technik lakierowania farbami akrylowymi

 

Jeśli chcesz malować pojazd za pomocą akrylowego lakieru samochodowego, pamiętaj o kilku technikach, które pomogą Ci osiągnąć dobre wyniki końcowe. Farby emaliowe akrylowe szybko schną. W przypadku mieszania ich z emalinami utwardzanymi emalią akrylową, zwiększa się połysk i trwałość farby. Jednak farby akrylowe są bardziej trwałe niż farby emaliowane. Farby uretanowe należy mieszać z reduktorem uretanowym i aktywatorem uretanowym, aby uzyskać odpowiednią lepkość. Jeśli chodzi o lakiery akrylowe, są to szybko schnące formuły, które zapewniają błyszczące wykończenie. Farby te są również odporne na odpryskiwanie i blaknięcie. Jako ogólną wytyczną, muszą być one mieszane z rozcieńczalnikiem lakieru, aby ułatwić natryskiwanie. Chociaż możesz wybrać dowolną z tych farb do pracy, upewnij się, że nosisz odpowiedni sprzęt ochronny, aby zabezpieczyć się przed toksynami. Postępuj zgodnie z poniższymi technikami, aby uzyskać profesjonalne wyniki.

 

Napraw lakierowaną powierzchnię

 

Zanim zaczniesz malować pojazd, musisz pozbyć się wszelkich wgnieceń i zadrapań, które są obecne. Aby pracować na wgnieceniach, usuń rdzę lub farbę na dotkniętym obszarze. Użyj pomocy elektrycznej szlifierki. Po nałożeniu wypełniacza na wgniecenie, należy go wytrzeć zgodnie z instrukcjami, a następnie przeszlifować powierzchnię, aby uzyskać równomierne wykończenie.

 

Przygotuj podkład

 

Jeśli wykonujesz zadanie lakierowanie całej karoserii, musisz przeszlifować cały pojazd przed rozpoczęciem nakładania podkładu. Pracuj powoli podczas szlifowania pojazdu, aby uzyskać dobre wyniki końcowe. Po zakończeniu szlifowania powierzchni samochodu, należy zastosować podkład dobrej jakości, który jest idealny dla farby, której chcesz użyć. Farby często reagują na niektóre startery. Ważne jest, aby zapoznać się z kartami technicznymi produktów, które kupujesz.

 

Oczyść powierzchnię

 

Po nałożeniu podkładu, powierzchnię należy ponownie przeszlifować, aby była gładka. Ponieważ ten proces szlifowania powoduje osadzanie się pyłu i cząstek na powierzchni, należy użyć środka do usuwania tłuszczu, aby oczyścić metal.

 

Wymieszaj farbę

 

Jedną z najważniejszych technik stosowanych do prawidłowego wykonania zadania malowania jest prawidłowe wymieszanie farby. Postępuj zgodnie z instrukcjami podanymi na opakowaniu farby i użyj wiadra do mieszania farb, aby uzyskać odpowiednią lepkość. W razie potrzeby konieczne może być użycie konkretnej marki rozcieńczalnika lub reduktora. Farba, która jest zbyt cienka, będzie przebiegać liniami, a farba zbyt gęsta nie będzie łatwo wypływać z pistoletu natryskowego.

 

Nałóż farbę

 

Farbę należy nakładać cienkimi warstwami i pozostawić do całkowitego wyschnięcia po natryskiwaniu każdej warstwy. Możesz również użyć przezroczystej sierści do wykończenia. Aby uzyskać profesjonalne wykończenie, ważne jest przestrzeganie tych zasad malowania. Jeśli malujesz samochód po raz pierwszy, poćwicz pistoletem natryskowym na jakiejkolwiek innej metalowej powierzchni przed rozpoczęciem pracy nad pojazdem.

Podziel się tym wpisem!