3 rodzaje lakieru samochodowego - ich wady i zalety

3 rodzaje lakieru samochodowego – ich wady i zalety

Istnieje wiele różnych rodzajów farb samochodowych i każdy typ ma swoje wady i zalety. Twoje potrzeby i wygląd auta, który chcesz osiągnąć, będą dyktować najlepszy rodzaj farby stosowany w procesie lakierowania. Niektóre typy są łatwe do zastosowania, podczas gdy inne mogą być trudniejsze. Niektóre farby mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i wymagają specjalnego sprzętu i wentylacji. Powinieneś przyjrzeć się różnym rodzajom farb, ich zastosowaniu i zaletom każdego z nich.

 

Lakiery uretanowe – wady i zalety

 

Zalety Uretanowych lakierów samochodowych: Farba uretanowa jest dobrym wyborem, ponieważ można ją natryskiwać na prawie każdy rodzaj farby, z uwagi na to, że nie reaguje silnie z podłożem. Farbę można nawet natryskiwać na lakier. Farby Uretan są również bardzo tanie i bardzo szybko schną po nałożeniu. Farby uretanowe są bardzo trwałe, nie ulegają rozpadowi, matowieniu i nie są podatne na odpryski.

Minusy Uretanowych lakierów samochodowych: Chociaż ten rodzaj lakieru jest dostępny, nie jest to w brew pozorom najtańszy dostępny typ lakieru z naszej listy. Podczas gdy farby uretanowe są nie do zdarcia, czasami mogą mieć wygląd podobny do plastiku. Będziesz musiał również nosić odpowiedni sprzęt ochronny, ponieważ opary tych lakierów są toksyczne. Podczas malowania farbami uretanowymi należy nosić kombinezon malarski, respirator z pompką powietrza i okulary ochronne. Jeśli używasz pistoletu natryskowego, może to być trudne, ponieważ czasami występują problemy z przepływem mieszanki.

 

Lakiery metaliczne – wady i zalety

 

Plusy farb metalicznych samochodów: farby metaliczne oferują bardzo fajny efekt farby, ponieważ sprawią, że samochód będzie zauważalny z uwagi na swój sportowy wygląd. Lakier metaliczny sprawia, że ​​samochód przyciąga wzrok. Wielowarstwowa metaliczna powłoka lakieru może zwiększyć wartość odsprzedaży Twojego samochodu. Farby metaliczne są rodzajem farby „premium” i mogą ukrywać otarcia i zadrapania, ponieważ są bardzo odblaskowe.

Minusy z metalicznego lakieru samochodowego: podczas gdy farba ta może ukrywać zadrapania, może także powodować uszkodzenia trudne do naprawy. Ta farba jest trudna do dopasowania, jeśli musisz naprawić jakiekolwiek miejsca. Nie masz również wielu opcji wyboru koloru, więc jeśli szukasz konkretnego odcienia, możesz mieć trudności. Jest to również dosyć drogi rodzaj lakieru samochodowego.

 

Lakiery akrylowe – wady i zalety

 

Zalety akrylowej farby samochodowej: ta farba jest bardzo łatwa do nałożenia i zapewnia bardzo ładne błyszczące wykończenie. W szczególności akrylowe farby emaliowe wytworzą twardą skorupę, gdy wyschną. W rękach profesjonalisty, lakiery akrylowe będą faktycznie wtapiać cię idealnie w charakter każdego lakierowanego auta. Istnieje zarówno system jednoczęściowy i dwuczęściowy, który będzie wymagał wierzchniej warstwy bezbarwnej.

 

Wady akrylowych farb samochodowych: Podczas gdy lakiery akrylowe są rodzajem lakieru samochodowego, lakiery akrylowe nie mają zbyt długiego okresu żywotności i są określane jako „miękkie”. Farba ta łatwo znika i zużywa się, gdy jest wystawiona na działanie światła UV lub chemikaliów. Mogą być bardzo trudne do zastosowania dla tych, którzy lakierują amatorsko. Aby w pełni wykorzystać potencjał lakierów akrylowych potrzebne jest doświadczenie i odrobina dodatków jak choćby wierzchnia warstwa lakieru bezbarwnego aby wzmocnić wytrzymałość powłoki lakierniczej. Jeśli używasz akrylowej farby uretanowej, to po jej zmieszaniu musisz natychmiast ją wykorzystać. Tego typu lakier schnie niezwykle szybko.

Podziel się tym wpisem!